Oficiality shořely v plamenech táboráku na Kašperku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Oficiality shořely v plamenech táboráku na Kašperku
Author Marie Míková
Date 1995-06-30
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Dovedu si představit prosperující obce i uprostřed šumavského Parku, řekl Václav Havel

Již v pondělí 19. června se prezident České republiky Václav Havel zmínil na klatovské radnici o tom, že ho mimo jiné zajímá revitalizace Šumavy. Otázka byla určena především starostovi Klatov Ing. Janu Vránovi, který je předsedou Euroregionu Šumava.

Po rozloučení s klatovskými občany odejel prezident republiky do Kašperských Hor. Část jeho cesty vedla přes bývalý Vojenský újezd Dobrá Voda. Opuštěný Slučí tah, Nová Hůrka i jiná místa případně dokumentovala stav šumavských obcí.

Kašperské Hory

Do Kašperských Hor dorazila kolona vozů kolem půl sedmé večer. Prezidenta uvítala děvčata z Rodinné školy vlastnoručně upečenými koláči a množství občanů, kteří se shromáždili na náměstí. Po přijetí na radnici se Václav Havel zapsal do pamětní knihy a obdržel řadu dárků. Pak se všichni ubytovali v exkluzivním Park Hotelu Tosch. Pan prezident si nechtěl nechat ujít televizní zpravodajství, které večer se zájmem pravidelně sleduje.

Po dvacáté hodině se vydal na procházku městem a došel do Dětského domova. Tam ho pozvaly děti, které mu před radnicí zpívaly na uvítanou. Podrobná prohlídka domova se týkala oddělení, kde jsou nezletilé matky se svými dětmi. Pan prezident pomohl utišit i jedno dítě, které se „bez ohledu“ na mimořádnou návštěvu dalo do intenzivního pláče.

Před jedenadvacátou hodinou zašel Václav Havel do jedné z místních hospůdek Pod věží, kde si popovídal s místními „štamgasty“.

Opět na hradě

Na Hradě pobývá pan prezident dost často, ale na takovém, jakým je Kašperk, určitě ne. Podle dochovaných pramenů byl po Janu Lucemburském druhou váženou hlavou státu, která tak učinila. Kašperk nedávno dobilo město po papírové bitvě s Památkovým ústavem Plzeň a mohlo proto „ve svém“ uspořádat pro Václava Havla přátelské neformální posezení.

Starosta Kašperských Hor RNDr. František Stíbal označil setkání na hradním nádvoří jako uklidňující a přátelské. „Prezident Václav Havel má charizma, je osobností, která okolo sebe šíří lidství. Ač by to měl být člověk pro prosté lidi z jiného světa, vyzařuje z něj obyčejnost.

Hodně přes padesát lidí, včetně prezidentova doprovodu sedělo, povídalo a zpívalo za doprovodu country skupiny, složené z několika bývalých spolužáků kašperskohorské školy. Když se chtěli na památku vyfotografovat s panem prezidentem, vypůjčil si Václav Havel od Petra Jelínka, vedoucího country kapely kytaru a zahrál a zazpíval za pomoci všech „Když jsem já šel tou Putimskou branou“. Asi po dvouhodinovém posezení, kdy si mohl každý ochutnat na ohni zlatavě upečené grilované kuře, si ještě pan prezident prohlédl stálou expozici uvnitř purkrabství.

Nocleh v hotelu Tosch

Park Hotel Tosch už sice hostil nedávno premiéra Václava Klause, ale v osobě prezidenta republiky se mu dostalo nejvýznamnější návštěvy v jeho krátké historii. Po ukončení prohlídky hradu Kašperk odejel prezident s doprovodem na nocleh právě do vzpomínaného hotelu. Po kratším posezení, lehkém občerstvení a požití „šlátrinku“ se pan prezident vrátil do svého apartmá. Tam se ještě asi do tří hodin ranních svítilo, protože si pan prezident připravoval podklady na jednání příštího dne. Ráno opouštěl Kašperské Hory za ještě většího zájmu občanů a dětí. S úsměvem a s díky musel odmítnout milý dáreček – koťátko od dětí ze Zvláštní školy.

V centru Šumavy

Obec Prášily leží v jedné z nejkrásnějších lokalit Šumavy. Do ní vedla první úterní cesta Václava Havla. Zpočátku se zdálo, že počet aut převýšil počet obyvatel obce, která se snaží obnovit svůj někdejší význam. V domku prášilské lesní správy Národního Paku Šumava se sešel pan prezident s pracovníky Správy NPŠ, starosty Prášil, Srní a Modravy, zástupci OkÚ Klatovy a Euroregionu Šumava. Tiskový mluvčí prezidenta Ladislav Špaček sdělil, že se Václav Havel zajímal především o funkci Parku. Starosta Srní Ing. Stanislav Dolejší velmi fundovaně vysvětlil prezidentovi některé specifické problémy šumavské obce, ležící na „okraji“ civilizace. Prezident také uvítal, že starostové jsou spokojeni se spoluprací se sousedními bavorskými obcemi. Konstatoval, že na nižších úrovních je méně problémů než v politické sféře.

Starostové rovněž připomněli, že Němci, kteří byli vysídleni, mají zájem na prosperitě zdejších obcí a nabízejí podporu při rozvoji podnikání.

Znalost regionálních problémů umožní prezidentu republiky jednání s odpovědnými parlamentními i státními činiteli.

Na slatích a Vydře

Kamenitý tok dravé Vydry a slatě jsou jednou z charakteristik šumavské přírody. Prezidentská kolona aut proto zastavila nedaleko Tříjezerní slatě, kam se prezident zašel s panem Karlem Kovaříkem, vedoucím strážní služby NPŠ, projít. V tichu a soukromí vyslechl Václav Havel odborný výklad o významu, fauně a floře slatí.

Krátkou procházku pak absolvoval Václav Havel podél Vydry nedaleko králováckého dvorce Antýgl.

V penzionu Hones

Srdcem šumavských hvozdů dojel konvoj do Kvildy. Po přivítání starostou JUDr. Jiřím Frydlewiczem poobědval prezident pouze se svým doprovodem v rekreačním středisku jaderné elektrárny Temelín. Po obědě se všichni přemístili na Horskou Kvildu, nejvýše položenou obec v Čechách. Tam se v Penzionu Hones sešli s prezidentem republiky starostové obcí z Regionálního sdružení Šumava. Jménem čtyřiceti obcí předal Miloš Picek, tajemník RSŠ, Václavu Havlovi soupis největších problémů, které trápí šumavské obce. Patří mezi ně nevyjasněnost majetko-právních vztahů, odvody daní mimo region, vztahy obcí a NPŠ, život při malé hustotě obyvatelstva a „chudnutí“ šumavských osad. Kolem čtvrté hodiny odpolední překročila kolona vozů i prezidentský mercedes naposledy hranice našeho okresu. Po tiskové konferenci ve Vimperku pak odletěl prezident Václav Havel vrtulníkem do Prahy, kde měl povečeřet s premiérem Václavem Klausem, aby ho informoval o návštěvě Šumavy.

Něco ze zákulisí

Podle mínění prezidentova doprovodu je Václav Havel přesný a stejní musí být i jeho úředníci. Typické pro něj je i to, že když je k obědu třeba úhoř na víně, poručí si své nejoblíbenější jídlo, smažený sýr.

Není na světě

člověk ten...

Staré přísloví má platnost i dnes a možná, že především dnes. Pro současného prezidenta republiky však platí, že si ho váží velká většina národa. Průzkum veřejného mínění to ostatně dokazuje i statisticky. Všichni nemusí plně souhlasit s prezidentovými názory, ale účast lidí na přivítání Václava Havla v Klatovech, Kašperských Horách i jiných českých městech svědčí o tom, že průzkumy mají pravdu.

Starosta Klatov Ing. Jan Vrána však upozornil na jiný „ohlas“. V době prezidentovy návštěvy se konaly na klatovském náměstí pravidelné trhy. Radnice se proto otázala prezidentské kanceláře, zdali by nebylo vhodné je v ten den zrušit. V odpovědi jasně zazněl opak. To by si nikdo a zvláště Václav Havel nepřál. Ať je život na náměstí takový, jako v jiné pondělí.

Přesto hodně místních lidí vytklo klatovské radnici pořádání trhů v den návštěvy hlavy státu. Útěchou starostovi může být to, že v opačném případě by se našli zase jiní kritici. Opravdu asi není na světě člověk ten, kdo by se zachoval lidem všem.