Ohrožují vodáci Vltavu?

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ohrožují vodáci Vltavu?
Author Iveta Toušlová, Petr Šuleř
Date 2004-08-28
Source ČT
Genre televize
Respondent Jana Bláhová, Zdeňka Lelková, Jan Zahradník

ČT 1, Události

Iveta Toušlová, moderátorka

  • Představitelé Hnutí Duha objevili nesrovnalosti v postupu některých starostů v případě zákazu sjíždění horního toku Vltavy. Prošli záznamy z jednání Správy Národního parku Šumava a zjistili, že lidé, kteří teď volají po zrušení tohoto opatření, pro něj kdysi sami hlasovali. Ještě doplním, že se tento týden společně s některými podnikateli a zástupci kraje obrátili na ministra životního prostředí a premiéra s výzvou, aby zákaz sjíždění řeky při nízkém stavu vody zrušili.

Petr Šuleř, redaktor

  • Nařízení o zákazu splouvání horního toku vodácky nejoblíbenější české řeky historicky poprvé uplatnila správa národního parku 4. srpna. Její krok ale vyvolal mimořádně ostrou reakci místních podnikatelů, starostů a později i představitelů kraje. Podle nich národní park ohrožuje turistický ruch na Šumavě.

Jana Bláhová, majitelka půjčovny lodí

Hrozně nás mrzí, že v tomto létě, které je opravdu příznivý pro turistiku na vodě, tak se stala tato záležitost.

Zdeňka Lelková, starostka Stožce /nez./

Penziony mají volné kapacity, samozřejmě obchody ztrácí na tržbách, restaurace jakbysmet.

Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje (ODS)

Podle mě by ministr životního prostředí měl nařídit správě parku, aby pozastavila nařízení regulující plavbu podle výšky hladiny.

Petr Šuleř, redaktor

  • Naopak pro ještě tvrdší omezení provozu na horním toku Vltavy se včera vyslovily všechny jihočeské ekologické organizace. Zástupci Hnutí Duha navíc přišli s tím, že starostové, kteří počátkem týdne zaslali stížnost ministru životního prostředí, s omezením sami souhlasili.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Nepřekvapily mě protesty podnikatelů, majitelů půjčoven lodí, překvapily mě protesty starostů, kteří sami tu vyhlášku na radě schválili a odhlasovali.

Petr Šuleř, redaktor

  • Nikdo ze starostů, kteří pro nový návštěvní řád pravděpodobně hlasovali a které se nám dnes podařilo oslovit, se k tvrzení ekologů nechtěl oficiálně vyjadřovat. Ministerstvo životního prostředí by mělo o žádosti podnikatelů a starostů rozhodnout v průběhu září. Už nyní je ale jasné, že se režim na Vltavě příští rok znovu změní.