Omyly ochránců, mrtvýbrouk a norci v Česku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Omyly ochránců, mrtvýbrouk a norci v Česku
Author Stanislav Drahný
Date 2007-06-10
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Stava se, že ve snaze pomoci přírodě dochází k prehmatum. Většinou z kombinace dobre vůle a neználosti toho, jak celý ekosystém funguje.

Prikladem jsou například africke rezervace, do kterých ochránci přírody soustředili slunata zachranena z rukou pytlaku. Po několika letech, když tito sirotci dospivali, začali tyranizovat a zabijet jina zvířata a nicit krajinu. Důvodem bylo to, že vyrostli bez pece dospelých kusu ve stadu. Jinými slovy - nikdo je nevychoval. Nakonec musela být část těchto slonich deprivantu zlikvidovana.

Zajimavy případ podobne spatne investované snahy ekologu existuje i v Česku. Také zde šlo o neporozumení tomu, jak celý ekosystém funguje. před více než sto lety objevil přírodovedec Emanuel Lokay jedinecne broucky na svazich vrchu Zavist u prazské Zbraslavi. Okamžite se z toho stala senzace. šlo o jedine zname místo výskytu na svete. Proto byla rychle ustanovena rezervace - místo bylo prisne hlidano, úřady zde zákazaly pasení koz a sekani travy. Výsledkem ochrany bylo, že do te doby hole mytiny zarostly krovim. Brouky, kteří žijí skrytým způsobem života v mravenistich, tu od těch dob nikdo nespatril. Dnes již ochránci přírody v podobných případech umělé likviduji krovi a náletove dřeviny tak, aby teplomilne druhy malých živočichů a rostlin dostaly svůj pridel slunce. Dříve to pochopitelné nebylo nutne, neboť mlade krovi spasala a seslapavala zvěř.

O tom, že se k mistum, která jsou už dlouho pod lidským vlivem, nemůžeme nahle začít chovat jako k panenské dzungli, již vime. Přesto je míra managementu přírody stále předmětem dohadu mezi odborníky. O tom svedci i nekonecne diskuse, jak postupovat v Šumavském národním parku. V Severni Americe jsou v tomto ohledu ještě mnohem dal, a dokonce sami správci parku začali vypalovat určitě části lesa. Zjistili totiž, že se tamní lesní podrost, pokud není periodicky zásahovan pozary, spatne obnovuje.

Norek ničí českou přírodu

Další případ nepochopení vazeb v přírodě - a zde už je těžko hovorit o ochráncích přírody bez uvozovek - je příběh invaze americkeho norka po celé Evropě. Česká republika zaziva v posledních letech s norky něco podobneho jako Australie kdysi s kraliky a dnes s jedovatými ropuchami. Zatímco ekologicky uvědomeli protinozci se snaží, být marne, kraliky a ropuchy obrovské zlikvidovat, norek u nás v tichosti vyvrazduje jednu chráněnou lokalitu za druhou.

Norek americky neboli mink je malá šelma velikosti menší kuny, schopna lovit svou potravu ve vode i na brezich. V Americe, odkud pochazi, má řadu přirozených nepřátel. V Evropě, kde naši předkovéjiždávno vyhubili všechny větší dravce, je však vrcholovým předatorem. Navíc naše původní zvířata proti nemu nemají vrozenou obranu: s tak silnou selmou, kteráje stejne dobrým lovcem ve vodě i na zemi, se tu prostě nepočítalo. Je to jen otázka krátké doby, než vyhubípůvodní druh našeho raka kamenáče, podobnějako již v Čechách téměřzlikvidoval všechny populace užovky podplamaté. Ohrožuje výskyt vzácné ještěrky zelené, ale i ptáků hnízdících u vody, obojživelníkůa dalších drobných zvířat. Anebude to dlouho trvat a vyhubípůvodního evropského norka, který je menší a nemůže mu silou konkurovat. Ten zatím preziva ve Spanelsku, v delte Dunaje a v Rusku, ale zda se, že jeho dny jsou secteny.

Jak se tento druh dostal do nasi přírody? Do Australie dovezli kraliky a ropuchy farmari, protože se mylne domnívali, že jim tato zvířata budou uzitecna. Norky však u nás vypustili z kozesinových farem ochránci přírody jen tak, z dobrého srdce, aby se zbytecne netrapili v klecich. Typicke je v tomto ohledu vyjádření osmnactileteho Sveda Kristofera Aberga, který byl za vypoustení kozesinových zvířat dokonce odsouzen. Po svém propustení řekl pro casopis No Compromise: V této věci jsem se řídil svým instinktem a ten mi říkál, abych dal norkum to, na co celý život cekaji - svobodu.

Poslední mediálizovany případ u nás je z října 2005, kdy z farmy ve Vitejevsi na Svitavsku někdo vypustil stovky těchto zvířat, většina jich zahynula, ale část se pripojila k divoke populaci. Abychom však nesvadeli vše jen na ekoteroristy, další minky do přírody vypustili v případě ekonomických potizi zřejmě sami nežodpovědni majitele farem.

Vzácni brouci se už asi do Česka nevrátía postup minka naší přírodou zřejmě nic nezastaví, přesto - či právě proto - zkusme myslet opravdu ekologicky.

Norek americkýneboli mink je malá šelma velikosti menší kuny