Ornitologická společnost a Calla nesouhlasí se skiareálem Špičák

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ornitologická společnost a Calla nesouhlasí se skiareálem Špičák
Author bin, ČTK
Date 2006-02-20
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


České Budějovice – Česká společnost ornitologická a ekologické sdružení Calla nesouhlasí se vznikem střediska zimních sportů na vrchu Špičák u Lipenského jezera. Argumentují tím, že vojenský prostor Boletice, kde by měl nový skiareál vzniknout, je unikátní ptačí oblastí patřící do sítě evropsky chráněných lokalit Natura 2000.

„Lokalita je nesmírně cenná, vyskytuje se na ní mnoho zvláště chráněných druhů ptáků. Takový zásah do ptačí oblasti je pro nás nepřijatelný,“ řekl dnes ČTK Lukáš Viktora z ornitologické společnosti, podle něhož jsou tam i další cenné druhy živočichů a rostlin. Budoucnost této oblasti vidí v rozvoji takzvané měkké turistiky, kvůli níž by měly vzniknout v návaznosti na okolní obce cyklotrasy, turistické stezky či běžecké tratě.

Plán vytvořit zimní středisko v boletickém prostoru původně počítal s vrchem Chlum, proti němuž se však ekologové postavili. Proto tvůrci studie o rozvoji zimní turistické sezony na Lipensku přesunuli své plány na Špičák, aby se vyhnuli místům, která ochránci přírody označují za nejcennější.

Podle ekologů, kteří dnes zveřejnili své výhrady vůči této studii, se tím však dopad na přírodní prostředí nesníží. Viktora upozornil, že obě tyto lokality jsou zahrnuty v ptačí oblasti Boletice. „Rozsah kapacity i rozsah sjezdových a dalších tratí na Špičáku je v podstatě identický, jako byl v plánu na Chlumu,“ dodal Viktora.

Autoři studie však považují novou variantu za přijatelnou i z hlediska ochrany přírody, Špičák je podle nich menším zásahem do životního prostředí než Chlum. „Považujeme Špičák za variantu, která by mohla vést ke kompromisu. Samozřejmě musí projít veškerým schvalovacím řízením,“ řekl dnes ČTK ředitel společnosti Lipno Servis Luboš Krejza, která se na studii podílela.

Ptačí oblast Boletice patří s 23.546 hektary mezi větší z 38 oblastí, které byly pro ptáky vyhlášeny na území Česka. Oblast zahrnuje celý vojenský újezd a částečně ho i přesahuje. Předmětem ochrany jsou v ní především lesní druhy: jeřábek lesní, kulíšek nejmenší, datlík tříprstý a skřivan lesní. V újezdu žije i kriticky ohrožený chřástal polní.

Vojenský prostor v Boleticích má rozlohu 22.000 hektarů a kraj už téměř tři roky usiluje o převedení areálu pod samosprávu a jeho využití pro rekreaci. Studii civilního využití boletického prostoru koncem ledna podpořili krajští zastupitelé, jihočeský hejtman pak na toto téma jednal s náčelníkem generální štábu Armády České republiky Pavlem Štefkou. Krajští radní se budou v úterý zabývat návrhem textu deklarace, která by měla v této věci stanovit společný postup ministerstev obrany, životního prostředí a pro místní rozvoj a Jihočeského kraje.