Otázka přechodů na jihu Čech

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Otázka přechodů na jihu Čech
Author Vladimír Kořen, Petr Šuleř
Date 2004-10-16
Source ČT
Genre televize
Respondent Jana Vinšová, Josef Urban, Milan Šimonovský, Erwin Pröll, Jan Zahradník, Jiří Zimola, Alexander Stipsits

ČT 1, Týden v regionech

Vladimír Kořen, moderátor

  • Vláda chce ještě do konce roku zlepšit propustnost hranic mezi Českou republikou a Rakouskem. Po jednání se zástupci samosprávy a kraje to oznámil vicepremiér a ministr dopravy Milan Šimonovský. Změní se provozní doba některých přechodů a obě země propojí nová železniční trať. Hlavní problém, neschopnost vlády otevřít osm připravených turistických přechodů, ale stále trvá.

Petr Šuleř, redaktor

  • V jihočeských Slavonicích podle místních obyvatel už několik let tvoří Rakušané nejméně třetinu zákazníků v restauracích a obchodech. Společná je i řada kulturních a ekonomických aktivit, všechny ale musí končit před půl desátou večer, přesně ve dvaadvacet hodin se totiž místní hraniční přechod uzavírá a nejbližší další je přes třicet kilometrů daleko.

Jana Vinšová, Regionální informační středisko Slavonice

Pro turistický ruch je to teda velice omezující.

Josef Urban, starosta Slavonic (KSČM)

V podstatě veškerý kulturní nebo společenský akce, který se odehrávají ať u nás nebo v Rakousku, tak v podstatě jsou polovičatý.

Milan Šimonovský, ministr dopravy a spojů (KDU-ČSL), vicepremiér

My připraveni jsme a věřím, že ministerstvo vnitra to vyřeší do konce roku.

Petr Šuleř, redaktor

  • Zásadní změna by se měla v jihočeském příhraničí dotknout železniční dopravy. Česká republika se podle ministra Milana Šimonovského dohodla s Rakouskem na zprovoznění tratě mezi Slavonicemi a rakouským Fratres.

Milan Šimonovský, ministr dopravy a spojů (KDU-ČSL), vicepremiér

Jsem tady připraven prohlásit, že v roce 2006 se s panem starostou ve Slavonicích sejdeme, už jsme se domluvili, že to bude na oběd a že v polovině roku otevřeme novou trať, anebo tu obnovenou trať do Rakouska.

Petr Šuleř, redaktor

  • Naopak, zatím zásadní posun podle místních starostů a hejtmana nenastal v přípravě na otevření osmi turistických hraničních přechodů připravených po celé délce státní hranice. Ty přitom měly být podle dubnového vyjádření expremiéra Vladimíra Špidly v provozu ještě letos. O celé situaci jednali ve středu tři čeští a jeden rakouský hejtman.

Erwin Pröll, hejtman spolkové země Dolní Rakousy

Na rakouské straně bylo již učiněno velice mnoho příprav, zejména co se týče prací na ministerstvu vnitra a já jsem přesvědčen o tom, že v dohledné době bude tato dohoda také schválena a podepsána.

Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje (ODS)

Pan hejtman Pröll to neřekl, ale jednal s panem premiérem Grossem, já jsem se s ním sešel zase v Táboře při otevírání dálnice a oba prostě tlačíme jak on, tak u nás já, nebo oba společně na to, aby naše vláda, naše ministerstvo vnitra k zaujaly pozitivní stanovisko.

Petr Šuleř, redaktor

  • Od zprovoznění osmi připravených hraničních přechodů si místní starostové, ale také obchodníci a majitelé například restaurací slibují oživení především příhraničních regionů, původně jím měli procházet a projíždět turisté už v letošní sezóně. V dubnu členové vlády přislíbili jejich otevření do prosince 2004, na české straně ale stále chybí potřebné legislativní úpravy.

Jiří Zimola, starosta Nové Bystřice (ČSSD)

Čtyři roky usilujeme o otevření nejen přechodu ve Smrčné, ale i dalších turistických přechodů.

Jan Zahradník, hejtman Jihočeského kraje (ODS)

Prostě teď jde, aby někdo rozhodl, sednul si a podepsal to rozhodnutí, a to snad přece není takový veliký problém.

Milan Šimonovský, ministr dopravy a spojů (KDU-ČSL), vicepremiér

Až to bude ve vládě, já to podpořím.

Alexander Stipsits, výkonný manažer Iniciativy pro Evropu

Tohle je pořád ještě velmi uzavřená hranice a v Evropě by se takovéto hranice měly otevírat.

Petr Šuleř, redaktor

  • Podle představitelů ministerstva vnitra je reálné, že přechody začnou cestujícím sloužit už v příští turistické sezóně. Sami starostové jsou ale k oficiálním slibům podle svých slov už poměrně skeptičtí. Částečné zlepšení by měli zaznamenat i obyvatelé Šumavy. Ministerstvo životního prostředí souhlasí s tím, aby přes turistický přechod Zadní Zvonková jezdila i osobní auta. Za to se ale místní starostové zavázali, že dočasně nebudou usilovat o vybudování nedalekého lyžařského areálu Smrčina.