Otázky Václava Moravce speciál – Jihočeský kraj – mj. na téma Šumava
Otázky Václava Moravce speciál – Jihočeský kraj – mj. na téma Šumava | |
---|---|
Author | Václav Moravec |
Date | 2010-04-07 |
Source | ČT |
Genre | televize |
Respondent | Václav Klaus, Miloš Zeman, Vlasta Parkanová, Jan Hartl, Jan Bauer, Alois Pavlíčko, Viktor Paggio, Vojtěch Filip, Vítězslav Jandák |
ČT 1
Václav Moravec, moderátor
A dáme si další téma, tentokrát řádění kůrovce na jihu Čech. Odvolejte šéfa šumavského národního parku. I tuto výzvu jako jednu z několika výzev adresovali premiéru Janu Fischerovi hned dva předsedové politických stran. Parlamentní KSČM Vojtěch Filip, dnešní host a jeden z hostů dnešního speciálu a také neparlamentní, tedy Strany práv občanů – Zemanovců Miloš Zeman. V boji proti přírodnímu způsobu vypořádávání se s kůrovcovou kalamitou jsou zapojeni delší dobu nejen Miloš Zeman, ale i prezident Václav Klaus. Našli jsme v archivu i tato slova:
Václav Klaus, prezident ČR /ukázka z 18. 9. 2008/
Není řešením to, hrát si na mocnou přírodu a říkat, že když něco necháme úplně zahynout, tak ono za staletí či tisíciletí se ta příroda sama vzchopí a něco tam vypěstuje. Prostě tak Šumava už staletí není budována. Člověk do ní zasahuje zásadním způsobem a ta pozice, kterou volí ministerstvo životního prostředí podle mého názoru, je koncepčně špatná a bohužel je to součástí jejich celkové ideologie, kdy člověk jako je považován za škůdce přírody a nikoliv jako nedílnou součástí přírody. Já myslím, že my všichni sebevědomě musíme říkat, že jsme součástí přírody. My nejsme méně než zajíc, žába nebo já nevím, nebo kůrovec, to je hezká myšlenka, nebo kůrovec prostě. I my do toho máme jako lidé co říci.
Miloš Zeman, bývalý politik /5. 9. 2009/
Já nechci ty, kdo zastávají ten bezzásahový režim a podezřívat,že jsou někým podplacení nebo někým zkorumpováni. Bylo by to příliš laciné a já nevylučuji, že alespoň někteří z nich to dělají i z přesvědčení. Na Šumavě v podstatě vládnou byrokraté nebo ekologičtí fanatici ze šumavského národního parku. A právě proto je dobré vidět zdevastované a šířící se části Šumavského lesa.
Václav Moravec, moderátor
Ano, jak jste sami viděli, z našeho archivu, tak kůrovce nenechává stopy jen na dřevě, ale zároveň v české politice. Jak bylo řečeno, právě dnes odeslal Vojtěch Filip i Miloš Zeman premiéru Janu Fischerovi ale zároveň ministru obrany Martinu Bartákovi a také ministru zemědělství a stále ještě životního prostředí Jakubovi Šebestovi dopis. Pane předsedo Filipe, tam je jeden z vašich požadavků, uložit ministru životního prostředí okamžitě odvolat současného ředitele Správy Národního parku a CHKO Šumava inženýra Františka Krejčího, který za katastrofický stav šumavských lesů nese bezprostřední a největší odpovědnost a jemuž se situace zcela vymkla z rukou. Vy si opravdu myslíte, že může odvolání šéfa šumavského národního parku něco zásadnějšího se Šumavou změnit?
Vojtěch Filip, poslanec /KSČM/
Tak samotné odvolání pravděpodobně ne, ale změna toho hospodaření určitě. Já se šumavským národním parkem zabývám od roku 1998. V roce 1999 jsem poprvé s kolegy psal návrh zákona o šumavském národním parku. Tenkrát ještě řiditel inženýr žlábek ochotně na tom spolupracoval nebyla to otázka jen mojí iniciativy. Bylo nás několik z jižních Čech a v tomto ohledu říkám, ten zákon chybí a mrzí mě, že ten zákon nebyl přijat za těch jedenáct let. Já osobně jsem ho předkládal třikrát.
Václav Moravec, moderátor
Ano, naposledy i v roce 2007. Tady je jeden návrh. Pak je v Poslanecké sněmovně ještě jeden neprojednaný, tedy návrh zastupitelstva Plzeňského kraje. Ale nepřesvědčil jste o tom poslance, to znamená, většina Poslanecké sněmovny jasně říká, že není zapotřebí zákon o Národním parku Šumava, který by pomohl v boji proti kůrovci?
Vojtěch Filip, poslanec /KSČM/
Já jsem přesvědčen, že je a že teprve ten katastrofální stav, o kterém mě přesvědčovali ti, kteří se v lese vyznají už v těch, na konci těch 90-tých let a opravdu se ukázalo, že ti odborníci měli pravdu. Ten stav je tam katastrofální a my nemůžeme odpustit těm, kteří jsou jak pyromani, založí nejdřív požár, nechají rozmnožit kůrovce, a potom říkají: netěšte. Víte, ono je největší problém a tady si myslím ,že se vlastně šumavský národní park udal sám, když není schopen doložit. Tam bylo 186 tisíc metrů krychlových dřeva. Nemá je ani v prodeji toho, tam kde se zasahuje a nemá je dokonce ani mezi těmi, které tam jsou k zetlení. A v tomhle ohledu, když je to nenajdete v jejich výroční zprávě, a nemůžete se domoci žádným způsobem, pan kolega ze Strany zelených tady říkal, že ho máme požádat podle zákona o veřejném přístupu k informacím, já říkám, že tam je opravdu tam je ta žába na prameni. Oni nechtějí říct, co dělají s těmi 186 tisíc metry krychlovými dřeva.
Václav Moravec, moderátor
A proto kdyby vy jste byl ve vládě, tak byste odvolával šéfa šumavského národního parku?
Vojtěch Filip, poslanec /KSČM/
Já si myslím, že on skutečně absolutně tuto situaci nezvládl. Podívejte se na lesy v Bavorském národním parku na rakouské straně a vidíte ty lesy upravené až na kopec Šumavy. Kdežto u nás je to, řekl bych, uschlý kopec, smrčina je v katastrofálním stavu a někdo za to odpovídá. Někdo je placen za to, že z toho dělá zoologickou zahradu pro kůrovce, promiňte mi, ale tohle není hospodaření ve státě, který potřebuje řešit svůj vlastní státní dluh.
Václav Moravec, moderátor
Paní poslankyně, vy jste byla ministryní obrany před Martinem Bartákem. Kdyby vy jste dostala od Miloše Zemana a Vojtěcha Filipa takový dopis, tak vy byste se přimlouvala na vládě, aby byl odvoláván šéf šumavského národního parku?
Vlasta Parkanová, poslankyně /TOP 09/
Já jsem postupně mluvila se třemi ministry životního prostředí v průběhu těch let a mluvila jsem s nimi o Šumavě o kůrovci. Mluvila jsem o oblasti Nová Pec, Hraničník, Smrčina, napojení na Hochficht. Nikdy jsem se nesetkala se vstřícností, která by mě nějakým způsobem uspokojila, ale musím říci, že celý ten problém není tak jednoznačný, abychom ho tady na malé ploše v tolika lidech dokázali velmi objektivně vystihnout.
Václav Moravec, moderátor
Mně jde ale právě o tu základní otázku, jestli není příliš populistické možná odvolávat jenom šéfa národního parku, i když to je jasně položená otázka, jestli si myslíte, že by změna vedení šumavského národního parku něco vyřešila?
Vlasta Parkanová, poslankyně /TOP 09/
Vůbec si to netroufám hodnotit a pravděpodobně bych takovýto návrh nepodpořila. Myslím si, že na jedné straně není možné podporovat něco, co v rámci zjednodušení budu nazývat ekologická lobby. Na druhé straně není možné se jednostranně přiklonit k tomu, co bych nazvala dřevařskou lobby. Současně politici se nemůžou zbavit odpovědnosti, ale přitom té věci velmi málo rozumí a ještě zatím hrajou své politické hry. Takže je to velmi složitý problém a já bych naslouchala lesníkům, lidem, kteří lesu rozumí a nejsou ani na té straně vyhraněně ekologické ani na té straně, která, protože vezměte si, mluvíme o tom všichni, jak nás bolí ten pohled na ty suché stromy. Protože my nechceme čekat ty desítky let, až se to všechno zmladí vyroste to znovu, protože jsme na to byli zvyklí a nemyslíme si, že Šumava je přesně touto přírodní laboratoří, ale na druhé straně, co je alternativou možná k těm holinám suchým? K tomu jsou přece ty strašné pařezy, to když tam vjede ta těžká dřevařská technika. Kdo toto chce posuzovat jen tak ze zdálky. Já na rozdíl od pana poslance Filipa si to netroufám.
Václav Moravec, moderátor
Vítězslave Jandáku, vy byste byl pro jedno z řešení postihnout vedení šumavského národního parku?
Vítězslav Jandák, poslanec /ČSSD/
Prosím vás, to je skutečně populisté řešení, to nejjednodušší, co za to může ten Franz na zámku. Co je ten ředitel toho parku? Nic víc. Nezlobte se na mě, tady za to můžou dvě ministerstva, jedno se jmenuje životního prostředí, které vzniklo, nabobtnalo Bursíkem a zlikvidovalo park a druhé mlčenlivé ministerstvo. Já si troufnu říct, že Gandalovič v životě nebyl ve Vimperku, nedělalo nic a to je otázka zemědělství. Šumava je také zemědělství. A tady se nic nedělo, tak se na mě nezlobte.
Václav Moravec, moderátor
Promiňte, Gandalovič už tam není rok. Rok tam máte svého vlastního.
Vítězslav Jandák, poslanec /ČSSD/
A vy my chcete říct, že ty brouci tam jsou rok, pane Moravec? To víme, že ne, že to trvá delší dobu.
Václav Moravec, moderátor
Ano, ale váš nominant Jakub Šebesta je tam rok nejen na Šumavě, ale na ministerstvu zemědělství.
Vítězslav Jandák, poslanec /ČSSD/
Já si myslím, že je chyba i na jeho straně. Ale dneska jsme v situaci fatální. Dneska se to musí řešit koncepčně ta věc. A ta se neřeší, a proto od začátku jsem byl pro to, aby Šumava měla svůj zákon, abychom se neustále nehádali, zda šumavský park bude takhle velký nebo takhle velký, co se tam smí a co se nesmí. Lidi jsou zmatení. Vezměte si obce na Šumavě. To jsou jak Němci u Stalingradu, ty se nemůžou hnout. Jakou mají v podstatě váhu ty obce, žádnou, protože přijde vědec a řekne, to je pitomost. Já si vzpomínám na věc, kterou pronesl pan ministr Bursík. Když začala první diskuse o Šumavě, pronesl v kuloáru: Neberte k tomu lidi, to je skutečně diskuse jen pro vědce. Další slogan, který prohlásil a ten se jmenoval jak ten ministr životního prostředí za nás, lidovec, já nevím, jestli je teďka.
Václav Moravec, moderátor
Myslíte Ambrozek?
Vítězslav Jandák, poslanec /ČSSD/
Ambrozek při diskusi křičel. Do toho mě netahejte nebo mě vyhodí ze strany. Takže tohle trvá už velmi dlouho a dokud se nenastartuje něco, co bude koncepce, co budou lidi vědět, co můžou, kam můžou všichni jít, co můžeme chránit, co bychom měli chránit a hlavně dokud nezačneme vracet život na Šumavu. My jsme totiž dali přednost broukům a stromům a zapomněli jsme, že na Šumavě vždycky žili také lidi. Vždyť si vezměte, kolik tam bylo hutí sklářských.
Václav Moravec, moderátor
Pane poslanče, odpověděl jste na tu otázku. Alois Pavličko. Pane poslanče Bauere, co se rozčilujete, vy jste se ještě ke slovu dostanete. Pane poslanče Filipe, vy ještě chvíli počkejte. Vy jste byl ředitelem šumavského národního parku, jedním z mnoha, kteří vládli šumavskému národnímu parku v těch uplynulých 20 letech. Je řešením odvolání šéfa šumavského národního parku?
Alois Pavlíčko, krajinný ekolog /SZ/
Tak určitě ne. Odvolání ředitele je ta poslední věc a může to být jen záminka, protože špatně už je od začátku to, že se situace politizuje. Národní park, to bychom museli jít do tématu, vlastně vysvětlit si ten pojem, co znamená v kontextu všechno a to mi tady chybí, protože politická odpovědnost, ta je trošku jinde. Ta je v plnohodnotném životě těch místních obyvatel, to znamená, abychom jim pomohli nebo je posílili v té infrastruktuře, aby znečišťovali třeba prostředí, měli ČOV dobrou, měli i třeba na spalování.
Václav Moravec, moderátor
Počkejte, proč by šumavský národní park neměl mít vlastní zákon: Vojtěch Filip už to tady zmiňoval a i Plzeňský kraj vypracoval návrh zákona, který nebyl projednán v Poslanecké sněmovně, protože před tím projednáním toho návrhu Plzeňského kraje byl odmítnut návrh komunistických zákonodárců?
Alois Pavlíčko, krajinný ekolog /SZ/
Tak pokud jsem některé ty návrhy viděl, tak jsou to věci, které opět nemají zase s národním parkem nic společného. To znamená, tam se rozdělují kompetence, rozdělují se někam úplně jinam a dneska zákon o ochraně přírody a krajiny řeší národní park a také říká o tom, že v národním parku jsou přísně chráněné části, kde opravdu příroda má přednost. A pak je tam třeba 70 % přírody, která žije v kontextu s člověkem a také chce, aby se tam udržovalo bezlesí, to znamená, tradiční způsoby obhospodařování a aby nezanikla ani ta kultura lidí, kteří tradičně tu krajinu obhospodařovali. Nedělejme z toho prostě jednostrannou záležitost, plantáž na dřevo anebo opačně vyhánění lidí. To je špatně.
Václav Moravec, moderátor
Lídr Věcí veřejných, je na místě, aby nesl odpovědnost šéf šumavského národního parku v této situaci a byl odvolán?
Viktor Paggio, živnostník /VV/
Já bych nejdříve rád uvedl, že asi každý nechceme, aby z Národního parku Šumava se stala nudná plantáž prken. Ty bezzásahové zóny mají svůj smysl, ale abych šel do trochu věcné problematiky. Problém je v tom, že ty bezzásahové zóny jsou roztroušené po celém národním parku. Je proto třeba je vzít, sjednotit do tří čtyř větších území a kolem vytvořit nárazníkové pásmo, kde budou listnáče a kde se bude aktivně proti kůrovci zasahovat tak, aby se nešířil do okolních hospodářských lesů. Souhlasím také s tím, že musí být obce kompenzovány. To znamená, dám analogii k Temelínu. Ty obce musí mít jistotu, že z toho národního parku budou něco mít, zejména práci.
Václav Moravec, moderátor
A je k tomu zapotřebí nějaký zákon?
Viktor Paggio, živnostník /VV/
O veřejných zakázkách. Ty obce musí mít věc, musí mít jistotu, že obce dostanou práci. To znamená malé transparentní veřejné zakázky.
Václav Moravec, moderátor
Nikoliv tedy zákon o šumavském národním parku?
Viktor Paggio, živnostník /VV/
Měl by to obsahovat. Tyto body by měl jistě obsahovat.
Václav Moravec, moderátor
Pane poslanče Filipe, ještě předtím, než dostanete slovo, tak vy jste celou dobu tady zvedal oči. Pane poslanče Bauere, je ta současná situace je opět na personální změnu ve vedení šumavského národní parku?
Jan Bauer, poslanec /ODS/
Já bych jen krátce zareagovat. Já bych nechtěl, abychom viděli všechny šumavské obce tak černě jak to tady vylíčil pan kolega navzdory šumavskému národnímu parku je mnoho úspěšných šumavských obcí a měst, mimo jiné město Prachatice, které vzkvétá, bohužel tam nemáme třeba tu knihovnu.
Vítězslav Jandák, poslanec /ČSSD/
Mají tam krásný muzeum, nejnavštěvovanější.
Václav Moravec, moderátor
To je hezké, že si každý chválí svoji vlastní práci. Kdybyste to nechal na občanech, pane poslanče, bylo by to lepší.
Jan Bauer, poslanec /ODS/
Já si na to dávám velký pozor a není to dobře. Omluvám se. Kvalita ministrů. Všichni mistři životního prostředí byli mizerní, nicméně žádní nebyli tak mizerní jako za vlád sociální demokracie, kde ty problémy vznikaly.
Vítězslav Jandák, poslanec /ČSSD/
A Bursík byl výbornej, no to je pěkný.
Václav Moravec, moderátor
Promiňte, vy tím chcete říct, že jste to jako ODS s ministrem Bendou vytrhli?
Jan Bauer, poslanec /ODS/
Jestli jste mě správně poslouchali, já jsem říkal, všichni ministři byli v tomto směru mizerní, pouze někteří byli hodně špatní.
Václav Moravec, moderátor
A můžete mi teď odpovědět na tu základní otázku, kterou jsem klad, tedy potřetí a naposledy se ptám.
Jan Bauer, poslanec /ODS/
To odvolání, já ten dopis vítám. Každý dopis, který pomůže tomu, aby se se Šumavou něco stalo, protože to je skutečně nehorázný experiment, za který někdo musí nést odpovědnost, na druhou stranu, ten dopis zaslaný těsně před volbami, není úplně to pravé ořechové a trochu trpí nějakým puncem předvolební rétoriky. K těm zákonům, které tady také padly, já si spíše myslím, lepší nemít žádný zákon, než špatný zákon.
Václav Moravec, moderátor
Ano, vy jste právě hlasoval v Poslanecké sněmovně pro zamítnutí toho návrhu, který předložil.
Jan Bauer, poslanec /ODS/
Já si to velice dobře pamatuji, protože mimo jiné patřím mezi skupinu těch starostů, kteří se velice často těch jednání účastní a skutečně si myslím, že ty zákony nebyly připraveny dobře. Mimo jiné ve vztahu k zonaci, ve vztahu k odpovědnosti managementu a že je třeba minimálně v tomto nebo v tom příštím volebním období udělat maximum pro to, aby Šumava svůj zákon měla.
Václav Moravec, moderátor
Já teď, pane poslanče, záhy se dostanete. Buďte disciplinovaní. Záhy se dostanete ke slovu. Jenom se podíváme ještě na názory veřejnosti. To je zajímavé. Veřejnosti je také při odpovědích na dvě otázky, které se týkají Šumavy a její budoucnosti na jihu Čech, rozpolcena. Otázka první, co s uschlými stromy na Šumavě? Zda je vykácet nebo ponechat. Tady jsou data z výzkumu agentur SC&C a STEM pro dnešní Otázky, už tu vidíte sami. Mírná většina obyvatel Jihočeského kraje si myslí, že stromy v Národním parku Šumava napadené kůrovcem mají být hromadně vytěženy a místo nich vysázeny stromy nové. Konkrétně jde o 57 % respondentů v Jihočeském kraji. Muži jsou nepatrně častěji pro hromadné vytěžení napadených stromů než ženy. Tento názor mírně častěji než ostatní uvádějí lidé ve středním věku a další pohled na další data. Ta se týkají toho, co dělat s rozšířením té první zóny. Tady vidíte jasně, že polovina občanů Jihočeského kraje by podpořila rozšíření první zóny Národního parku Šumava. Druhá polovina by dala přednost ponechání současného stavu. Mladší lidé jsou častěji pro rozšíření první zóny Národního parku Šumava, kde by se mělo těžit. Znovu míříme za sociologem Janem Hartlem, šéfem agentury STEM. Je tady zásadnější rozdíl mezi příznivci, stoupenci jednotlivých politických stran?
Jan Hartl, ředitel agentury STEM
Oni stoupenci obou názorů jsou početně v zásadě vyrovnaní napříč politickým spektrem. Zjevně je to téma kontroverzní, složité a rozporné. Ty rozdíly jsou opravdu minimální a snad jen, kdyby se konalo referendum, kde by rozhodovaly jednotlivé procentní body, tak by se dalo říci, že stoupenci Strany zelených a také stoupenci Věcí veřejných by byli spíše pro to rozšiřovat tu první zónu a také proto zachovat ty uschlé stromy a neodtěžit je.
Václav Moravec, moderátor
Říká sociolog, ředitel STEM, Jan Hartl. Pane předsedo Filipe, ta námitka, že jste s tím dopisem teď přišli před volbami právě kvůli předvolební kampani, že to máte jako jedno z témat tady v jižních Čechách.
Vojtěch Filip, poslanec /KSČM/
Jestli mě diváci dobře poslouchali, tak opravdu to není předvolební téma. Začal jsem s tím v roce 1998, pracuji na tom velmi výrazně. Pokud jde o odvolání pana ředitele Krejčího, je zato, že v jeho znovu opakuji v jeho zprávě výroční není doloženo 186 tisíc metrů krychlových dřeva. Co s nima udělal? Nejsou ani v tom, které mají zetlít, ani v tom, které prodal. Ptám se: Ukradl je kdo? Kde jsou ty peníze za to dřevo? To je základní otázka. Za to je odvolání pana ředitele Krejčího. Druhá věc je, prosím vás, jako v tomhle ohledu 26. Března se konala schůzka těch, kteří se o národní park zajímají. Nakonec tady v sále jsem viděl několik lidí z různých politických stran, které se tím zabývají a tam je jasné, že každý to mohl podepsat. Já jsem odjížděl v poledne z Prahy, abych sem přišel do Českých Budějovic zpátky a nemohl jsem čekat déle na to, abych ten dopis odeslal. My jsme každému ten dopis nabídli na té schůzce na konci března a já jsem čekal až do dnešního poledne, kolik lidé to podepíše. A protože to je vážná věc, tak v tomhle ohledu jsem to odeslal. Nezlobte si, že si plním to, co jsem lidem slíbil. Na druhou stranu je velmi důležité a bylo tady řečeno, ten zákon je potřeba. Je potřeba určit, co má větší hodnotu, jestli hospodářský plán nebo plán péče. V tomhle ohledu by mohl alespoň pan kolega Pavličko říct, jak to tam je a že se to vůbec nedodržuje. Podívejte se.
Václav Moravec, moderátor
Počkejte, tak teď jste vyzval.
Vojtěch Filip, poslanec /KSČM/
Já jsem také byl vyzván a vy jste mě také nenechal, pane redaktore, domluvit, to s tím úložištěm.
Václav Moravec, moderátor
Počkejte, ale ať se dostanou také ostatní ke slovu.
Vojtěch Filip, poslanec /KSČM/
Ale já odmítám to, že je to jakási předvolební rétorika. Jestliže se tím osobně já zabývám 11 let a se mnou řada jiných kolegů, ať jsou ze kterékoliv politické strany odleva doprava, odprava doleva, tak v tomto ohledu odmítám takové nařčení a musím říct, že mě nejvíc mrzí, že když to nebylo zpolitizováno, už to nebyl návrh Vojtěcha Filipa, už to nebyl návrh KSČM, ale byl to návrh plzeňského kraje, tak kolegové ze sociální demokracie, pan kolega Votava a ostatní hlasovali pro vyřazení ze schůze. Od října 2008 se to nedostalo na program jednání a mohou za to ti, kteří to odmítali projednat ve schůzi.
Vítězslav Jandák, poslanec /ČSSD/
Já jsem to neodmítal.
Václav Moravec, moderátor
Pan poslanec Jandák říkal, že to neodmítal.
Vojtěch Filip, poslanec /KSČM/
Odmítal. Já to jeho hlasování procedurální v programu schůze, kdy podpořil, rozumím tomu, svého stranického kolegu Votavu z Plzeňského kraje, který pro to hlasoval jako krajský zastupitel Plzně a potom proti tomu hlasuje v Poslanecké sněmovně. Mně už to připadá jakože si tam někdo s těma 150 milionama ročně někdo hraje.
Václav Moravec, moderátor
Pane poslanče Jandáku, a pak pan Pavlíčko.
Vítězslav Jandák, poslanec /ČSSD/
Já přestávám rozumět panu Filipovi. On ví, že jsem hlasoval pro jeho zákon.
Vojtěch Filip, poslanec /KSČM/
To je pravda.
Vítězslav Jandák, poslanec /ČSSD/
A ten mi připadal lepší. A vy víte velice dobře, pane kolego, proč byl stažen ten plzeňský návrh. Protože se zjistilo, že jsou tam skutečně vady v tom zákoně, proto jsme pro to hlasovali pro to stažení. Ale musíte uznat, že pro váš názor jsem hlasoval. Tak buďte korektní, buďte tak laskav.
Václav Moravec, moderátor
Pane Pavlíčko, že tady chybějí ty peníze, a Vojtěch Filip se ptá, kde ty peníze jsou?
Alois Pavlíčko, krajinný ekolog /SZ/
Opravdu se musím distancovat od toho. Já nejsem tady mluvčím národního parku a jsem tady za Stranu zelených a lídr. Akorát shodou okolností tam pracuji jako biolog.
Václav Moravec, moderátor
A jdeme k posledním názorům veřejnosti, které se týkají, probírali jsme tady Temelín, probírali jsme tady kůrovce. Postoj lidí k tomu, jak se v uplynulých 10 letech měnil vývoj a postoj politiků k ochraně životního prostředí, zda se to zlepšilo, zhoršilo či situace stagnuje. Tady jsou názory z jižních Čech. Mírná, mírná část, teď vidíte kolem nějakých 36 procent, což je zatím největší část z těch lidí, kteří byli dotázáni, tak jasně říkají, že se situace zlepšuje v posledních 10 letech, co se týče vývoje péče o krajinu a přírodu. Podle 34 procent se zhoršuje a 30 procent lidí tvrdí, že zůstává stejná.