Otazníky kolem nového návštěvního řádu NP Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Otazníky kolem nového návštěvního řádu NP Šumava
Author ČRo
Date 2010-01-20
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent

Když loni na jaře Rada národního parku Šumava odsouhlasila nový návštěvní řád, byl to podle ředitele parku Františka Krejčího přelomový okamžik. Všech 22 starostů regionů národního parku Šumava odsouhlasilo a podepsalo nový návštěvní řád. Jak situace vypadá v současnosti? Podrobnosti zjišťoval Jan Dvořák.

Jenže návštěvní řád, který se měl pro ostatní velkoplošná chráněná území stát ukázkovým, měl jednu vadu. Jeho platnost se dala lehce zpochybnit. I když pravděpodobně jen v jediné části a to té, která upravuje splouvání Teplé Vltavy v úseku Soumarský most – Pěkná.

„Ten podnět podalo občanské sdružení Okrašlovací spolek Zdíkovska s tím, že právě v oblasti splouvání nebyl učiněn posudek, který by se vztahoval k Natuře 2000, čili k ochraně druhů,“ vysvětluje starosta Modravy Antonín Schubert. Upozorňuje tak na zásadní pochybení úředníků, kteří návštěvní řád připravovali. Vyjádření zástupkyně občanského sdružení Okrašlovací spolek Zdíkovska Dagmar Kjučukové se době natáčení reportáže nepodařilo získat. Tím, že zpochybnila návštěvní řád národního parku Šumava u Evropské komise, způsobila nemalé problémy zejména šumavským obcím a místním podnikatelům.

„Lidé tu žili a žijí a je potřeba respektovat také je. A jestliže toto území, alespoň Stožecko, tvoří výhradně národní park a máme se živit turistikou, tak se k tomu také stát musí postavit. Budou-li prosazovány extrémní názory lidí, kteří tu nebydlí a problematika se jich vůbec nedotýká a budou-li nás takovýmto nereálným způsobem omezovat, nemůžeme tu fungovat, říká starostka Stožce Zdeňka Lelková. Také ta bude letos v rámci zasedání Rady národního parku Šumava z těch, kteří budou hlasovat pro a nebo proti nové podobě návštěvního řádu. Stejně tak bude o věci rozhodovat starosta Modravy Antonín Schubert. „Správa národního parku Šumava chce variantně předložit obcím návštěvní řád bez splouvání Vltavy a splouvání řešit v posuzování s nejkratším možným termínem, tj. 254 dní“. Anebo se bude posuzovat celý návštěvní řád včetně splouvání, tam ale hrozí, že bude znovu napadnut. Nový návštěvní řád by měl být odsouhlasen nejpozději v dubnu. Nebude-li, nemohly by se v národním parku využívat například všechny cyklotrasy.

O tom, jak se má splouvat Teplá Vltava v úseku mezi Soumarským mostem a Pěknou, se vedou spory už několik let. Občanské sdružení Okrašlovací spolek Zdíkovska v čele s Dagmar Kjučukovou zjistilo pochybení v tom, že v oblasti splouvání nebyl učiněn posudek, který by se vztahoval k Natuře 2000. Národní park Šumava a šumavské obce loni udělaly kompromis, splouvalo se s omezením, tak aby nedošlo k poškozování podvodních ekosystémů. Obavy Okrašlovacího spolku ale pramení z toho, že pokud bude v řece méně vody, hrozí jí vodáckou činností devastace.