Otevření přechodu Modrý sloup se může zdržet i na tři roky

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Otevření přechodu Modrý sloup se může zdržet i na tři roky
Author Lada Pešková, ČTK
Date 2007-06-14
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Modrava - Tri až čtyři roky se může zdrzet zprovoznení turistického hraničního přechodu Modrý sloup v nejchráněnéjsim území Národního parku Šumava, o jehoz otevření usiluji lidé na české i německé straně hranic už 15 let. Obce, turisté i správa parku jeho otevření podporuji. Zprovoznení přechodu může protahnout posuzovani vlivu navrzene trasy na životní prostředí, řekl dnes novinarum starosta Modravy Antonín Schubert.

Podle zákonu je ale třeba zahajit správní řízení, které posoudí konkrétní možnosti. Obec Modrava pozada plzeňský kraj o řízení, jehož součásti je zpracování posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro navrzene trasy. Pokud se kraj rozhodne pro takzvanou malou EIA, může být hotova do několika tydnu, necha-li ale vypracovat velkou, může to trvat i tři až čtyři roky, uvedl starosta.

Otevrení přechodu, který je jediny na několika desitkach kilometru, se v minulosti správci parku bránili ruznými argumenty. Posledním byl zejména výskyt prisne chráněného tetřeva hlusce. Loni se přechod díky vladni vyjimce na několik víkendu v omezenem režimu otevřel. Správa parku navrhla čtyři možné varianty řešení cest. Podle studie předního ornitologa ale všechny varianty ohrozovaly populaci hlusce. Správa parku, odborníci a obce nyní navrhli další tři varianty, které by měla právě posoudit EIA, řekl ředitel parku František Krejčí. Podle jejich výsledku by pak stát vydal konecne stanovisko.

Jeho německy kolega, ředitel národního parku Bavorský les Karl Sinner, i zástupci bavorských obci po otevření Modrého sloupu stále silněji volaji. I v Bavorsku žijí u hranic hlusci. Turisté přesto mohou do prostoru vstupovat od července do poloviny listopadu. „V minulých měsících jsme hodnotili údaje o hlusci v celém prihraničním pasu, naše studie ukázala, že pohyb turistů nema žádný vliv na výskyt a populaci tetřeva,“ tvrdí Sinner.

Podobnou zkušenost do jisté míry potvrdil i Krejčí. Pripustil, že na dalším miste Šumavy, na Poledníku, kde je obdobna populace hlusce jako na Modrem sloupu, na ptaky poměrně rusna turistika, cykloturistika ani zpracování dřeva vliv nema. Populace hlusce na Šumavě nyní lehce vzrostla. Sinner upozornil, že přechod by měl být otevřeny v určitěm pevnem režimu, ale trvale a dlouhodobe. Jednorazove povolení na pět víkendu, jako bylo loni, není dobre. O přechod mělo totiž zájem velké množství lidi najednou. Pokud by byl otevřeny trvale, napor turistů by se rozmelnil. „Narazove zatizení může být pro tetřeva horsi než dlouhodobe otevření,“ argumentuje Sinner.

„Pres vsechen respekt k přírodě musí být vytvořen most k setkavani obou narodu,“ tvrdí starosta bavorského Neuschonnau Heinz Wolf. Lide, kteří by k sobě mohli jinak prejit přes Modrý sloup po existující cestě, musejí nyní do sousedni země zajizdet desítky kilometru. Také Schubert, který za Modravu vede řadu let boj za otevření přechodu, se domniva, že zavřeny přechod stojí v cestě nejen turistům, ale i obema narodum. Jako největší problém oblasti chape uzavřeny přechod i předseda Klubu českých turistů Jan Stransky.

O otevření přechodu se zasazuje plzeňský kraj, který nechal v roce 2000 vypracovat i studie, které by urcily, za jakých ekologických podmínek by se mohl přechod otevřít. „Bylo vytvořeno sedm variant, ty jsme předlozili parku, ale nikdy o nich nebylo jednano,“ řekla krajska radni Olga Kalcikova. O žádosti Modravy na zahajení správního řízení bude podle ní rozhodovat krajský úřad, odbor životního prostředí, nikoliv politici.