Příroda si pomůže sama

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Příroda si pomůže sama
Author
Date 2009-09-07
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Fórum čtenářů

Odstranit kůrovce. To nedokáže nikdo. Jen příroda dokáže na Šumavě vytvořit krásnou přírodu! Pokud tomu nebude člověk svou pošetilou činností bránit! Příroda vytvořila a miliony let tvoří krásnou přírodu.

Člověk tohle nedokáže. Jenže nejdříve musí příroda odstranit to, co vytvořil člověk. Tedy jednotvárnou, neodolnou, slabou smrkovou monokulturu, aby na jejím místě mohl vyrůst odolnější, zdravější, silnější les. K tomu slouží mimo jiné třeba kůrovec, který odstraní nevhodné, slabé jedince, ale nějaké stromy vždy přežijí. To jsou ty nejodolnější, nejsilnější. Ty se pak dále rozmnožují, a tak vyrůstá nový odolnější a stabilnější les. To je přírodní výběr. Toto se nedá ani zastavit, ani zvrátit, ani změnit! Lze to jen dočasně, na nějakou dobu, oddálit. Pokud chci pěknou přírodu s krásou její divokosti, tak to musím nechat udělat přírodu, pokud chci kulturní, umělý park, hospodářský les, nebo Disneyland, tedy zábavní park s vyumělkovanou přírodou v okolí, pak samozřejmě musím zasahovat, řezat, sázet, roubovat, čistit, sekat trávu, stříkat chemii a pořád hlídat, abych zamezil přirozeným přírodním dějům. Ale chceme na Šumavě další hospodářský les, který máme všude v celé republice?

Zalesnění = znásilnění

Jestli si někdo myslíte, že s kůrovcem si poradí příroda sama, tak dál zůstaňte doma u pohádek. Už zalesnění Šumavy bylo totiž znásilnění Šumavy, ale pokud ji takto bereme za objekt naší „ochrany“, dál musíme v určité korekci pokračovat. Jinak se opravdu příroda vrátí sama do své původní podoby. Ale pak zapomeňme na šumící šumavské hvozdy.

Nechte to na odbornících

Máme odborníky, lesní inženýry, nechte to na nich! Ti různí amatéři z ochrany přírody nemusí mít vždy pravdu. Jak to dělají v Německu a proč se na nás zlobí za nečinnost?

Spojme se s nimi a postupujme jednotně. Odborníci naši i z Německa –zachraňte zelenou Šumavu! Současná situace –strkání hlavy do písku –je směšná. Pane Bursíku, přistupte také na diskusi, přijměte argumenty jiných, jde o spolupráci, stanovení stejného postupu u nás a v Německu.

Spálené lesy se obnovují

Všem odpůrcům přirozené obnovy lesa doporučuji prostudovat si případ požárů z roku 1988 v Národním parku Yellowstone, kdy shořelo 36 % parku. Také se tam nějaký čas vedly zpolitizované debaty o obnově lesa, zda zasahovat nebo ne. Nakonec zvítězila cesta ponechat přírodu bez zásahu. Dnes lze velmi pěkně vidět, jak se lesy přirozeně obnovují. A les je silnější než dřív.