Přístup ČIZP k odstraňování následkůorkánu Kyrill v lesích ve VU Boletice

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Přístup ČIZP k odstraňování následkůorkánu Kyrill v lesích ve VU Boletice
Author TZ ČIŽP
Date 2007-11-16
Source TZ ČIŽP
Genre tisk
Respondent

Za účelem proverení postupu při řešení předmětne záležitosti jmenoval ředitel CIZP v srpnu 2007 kontrolni skupinu slozenou z odborných pracovníku ředitelství CIZP a OI CIZP České Budějovice. Ke kontrole v terénu byli prizvani zástupci dalších kompetentnich orgánu státní správy, a to vrchního státního dozoru ministerstva životního prostředí, Vojenského lesního úřadu ministerstva obrany a Ujezdního úřadu VU Boletice, kteří se ztotoznili se zavery kontroly CIZP.

Kontrolovanou osobou byly vojenské lesy a státky CR, s. P., konkrétně divize Horni planá (VLS). Kontrola v terénu probehla s určitým opozdením ve dnech 24.-25. 9. 2007, protože do 20. 9. 2007 probíhal v dotcenem území intenzivní vojenský provoz.

Kontrola byla zamerena na:

- nezávisle posouzení postupu při zpracování nahodilých těžeb formou reprezentativního vzorku rozpracovaných nahodilých těžeb v území, kde OI CIZP České Budějovice v srpnu tohoto roku ulozil opatření k naprave

- prosetrení opakovaných podnětu Hnutí DUHA ve věci nedostatku při zpracování nahodilých těžeb jako důsledku orkánu Kyrill

- zhodnocení postupu orgánu OI CIZP České Budějovice při prosetrovani podnětu Hnutí DUHA

K žádosti Hnutí DUHA ze dne 21. 9. 2007 o umoznení zúčastnit se kontroly byla ze strany CIZP sdelena povinnost kontrolního orgánu respektovat ustanovení § 12 zákona c. 552/1991 Sb., o státní kontrole, tj. Zachovávat mlcenlivost o zjištěných skutečnostech a neveřejnost celé akce. Byla ji však nabídnuta možnost v pripravne fázi kontroly na ředitelství divize VLS identifikovat a lokalizovat své opakované podněty do porostních map za učásti odborneho personálu, kterou nevyuzila. Přesto ve spolupráci s lesním personálem, orgány OI CIZP České Budějovice a za použití fotografii a nakresu z podnětu Hnutí DUHA byla většina uvadených lokalit identifikovana a posouzena.

Dilcim problémem byla skutečnost, že s odstupem času od doby pořízení fotografii, v souvislosti s pokracující těžbou, zmenami vodnich poměru v lesích i dalšími úpravami se stav v některých lokalitách zmenil..

Z pohledu dodrzovani ustanovení § 33 odst. 5 a§ 34 odst. 1 a2 zákona c. 289/1995 Sb. Lze z provedene kontroly shrnout :

- z detailního popisu jednotlivých kontrolovaných lokalit vyplývá, že i když byly a některé lokality dosud jsou pod znacným tlakem zpracované a zpracováváne dřevní hmoty, nebylo by objektivní hodnotit stupen poškození lesu z hlediska dopadu antropicke činnosti na lesní ekosystém, nebezpečí eroze, poškození pudy a vodního režimu v daném území jako procesy nevratne.

- jako potencialne nebezpečne pro možné ohrožení životního prostředí v lesích, zejména z pohledu eroze, je neukoncení povyrobnich uprav a tím opozdene protokolarni předavani pracovist po skoncení těžebních praci;

- pouzite technologie vzhledem k rozsahu kalamity jsou hodnoceny jako primerene daným ochranným podminkam (např. dle údajů kontrolované osoby bylo formou subdodavek vyuzito 32 lanovkových systému s plným nebo castecným zavesem )..