Přechod bude. I s tetřevy

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Přechod bude. I s tetřevy
Author Marek Kerles
Date 2006-07-26
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Hraniční přechod na Šumavě přes území vzácného tetřeva hlušce se otevře aspoň dočasně

Modrava – Vyhrocený spor o možné otevření historického hraničního přechodu Modrý sloup, ležícího na hranici mezi národními párky Šumava a Bavorský les, má překvapivě rozuzlení.

Ačkoliv ministerstvo životního prostředí odmítlo přechod otevřít kvůli možné hrozbě pro zdejší populaci vzácného tetřeva hlušce, správy obou parku se nakonec dohodly, že turistům letos cestu přes hranice kolem Modrého sloupu přece jen umožní. Bude se ale zřejmě jednat pouze o dočasně otevření platné jen o víkendech od 15. srpna do 20. září. K takovému rozhodnutí o dočasném provozu údajně Šumavský park nepotřebuje oficiální souhlas ministerstva.

„Návštěvníci dostanou všechny potřebné informace o tom, jak cenným přírodním územím vlastně procházejí. Součástí procházky touto zážitkovou trasou by mohla být i nabídka odborného doprovodu,“ řekl mluvčí správy Národního parku Šumava Radovan Holub.

Přechod by měl být otevřeny v sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin. Podle ředitele šumavského parku Aloise Pavlíčka by se mělo mimo jiné jednat o jakýsi test, který by měl prokázat, nakolik mohou dobře informováni turisté s doprovodem rušit vzácné tetřevy hlušce. Kolem Modrého sloupu žije největší životaschopná tetřeví populace ve střední Evropě.

Hraniční přechod Modrý sloup představuje jakýsi symbol střetu mezi zdejšími komunálními politiky, turisty a zájmy ochrany přírody. Stezka, po které se dosud oficiálně nesmí chodit, totiž spojuje informačních středisko na šumavském Březníku s horou Luzný, ležící na německé straně Šumavy. Tato hora se stala inspiraci pro celou řadu umělců, a mnoho českých turistů ji proto touží navštívit nejkratší možnou cestou. Stezka zároveň spojuje jádrové zóny Bavorského a Šumavského parku, proto její obnovu podporují kromě českých i bavorské obce.

Ministerstvo životního prostředí si však nechalo zpracovat posudek, který jednoznačně říká, že turisté by mohli tetřevy rušit a způsobit v budoucnu zánik celé jejich populace. Studie má ale řadu oponentů i mezi dalšími odborníky včetně strážců parku Bavorský les. V Bavorském lese totiž údajně otevření zážitkových tras zatím žádné snížení počtu tetřevu nezpůsobilo.

Ministerstvo životního prostředí je však přesvědčeno, že oficiální zprovoznění přechodu Modrý sloup v nějakém pravidelném režimu zatím nepřichází v úvahu. „Na rozhodnutí o dočasném, nárazovém otevření má ale park Právo. To si vlastně schvaluje sám sobě,“ řekla LN mluvčí ministerstva Karolína Šůlová.

Ministerstvo však trvá na tom, že ani toto zvažované řešení nesmí nijak poškodit populaci kritický ohroženého tetřeva. Pokud by odborné monitorování tetřevu v příštích letech prokázalo, že počet těchto ptáků v Luzenském údolí roste a populace je stabilnější, bude možné záměr otevření přechodu v nějakém pravidelném režimu znovu zvážit.

Ministerstvo tvrdí, že turisté by mohli zavinit zánik celé populace tetřevu. Zkušenosti z Bavorského lesa to ale nepotvrzují.