Přechod otevřen, spor pokračuje

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Přechod otevřen, spor pokračuje
Author Marek Kerles
Date 2009-07-22
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Ani otevření hraničního přechodu Modrý sloup pro turisty neotupilo vyhrocený spor mezi šumavskými starosty a ochránci přírody. Místním politikům vadí, že správa národního parku údajně prezentuje zpřístupnění Modrého sloupu nedaleko Modravy jako svůj vstřícný krok vůči veřejnosti i místním obyvatelům, zatímco se jedná o výsledek dlouhotrvajícího tlaku právě ze strany samosprávy.

„Kdybychom tady sedmnáct let netlačili, nepřesvědčovali a nehledali politickou podporu, ochranáři by na otevření Modrého sloupu nikdy nepřistoupili,“ řekl předseda Svazu obcí národního parku Šumava František Nykles. Připomněl, že po vstupu Česka do schengenského prostoru se bavorské, rakouské i české obce na Šumavě spojily a proti vůli ochráncům přírody požadovaly, aby lidé mohli volně chodit přes hranice v národním parku na celkem 25 místech. „Z toho je jich dnes otevřeno osmnáct,“popsal Nykles. Když ale ministr životního prostředí Ladislav Miko včera slavnostně otevíral novou trasu přes Modrý sloup, nikoho z lidí –bojujících za nové přechody –údajně ani nepozval. „Takhle si partnerství nepředstavuji,“dodal Nykles.

Přes Modrý sloup vedla celá staletí důležitá obchodní stezka z Česka do Bavorska, v době komunismu ležel přechod v nepřístupném pohraničním pásmu. Po sametové revoluci však zůstal přechod opět nepřístupný, a to kvůli ochraně místní populace vzácného tetřeva hlušce. Nyní ale správa parku našla kompromis. Otevřela v době od 15. července do 15. listopadu stezku k přechodu přes vrh Špičník. Lidé se tak z Česka dostanou i na kultovní bavorskou horu Luzný, popsanou v mnoha uměleckých dílech. Jako kompenzace pro ochranu tetřevů pak bude uzavřena část hraničního chodníku. Vedle Modrého sloupu správa parku nově otevřela i přechody Siebensteinkopf a Pod Poledníkem.

„Jsem rád, že můžeme po letech diskusí a práci širokého týmu lidí pozvat návštěvníky Šumavy i na Luzný. Vytvoření těchto stezek nechápu jen jako rozvoj turistiky, ale hlavně jako vytvoření nových možností pro poznání přírodních procesů probíhajících v divokém srdci Evropy,“ řekl ředitel správy Národního parku Šumava František Krejčí.