Přibudou nové přechody

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Přibudou nové přechody
Author Milan Brabec
Date 2006-07-19
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Turisté budou moci překročit hranici s Rakouskem na dalších osmi místech

Jižní Čechy – Turisté se mohou těšit na osm dalších přechodu na hranici s Rakouskem od Novohradských hor po Slavonicko. Po květnovém otevření čtrnácti turistických hraničních přechodu a dokončování pěti dalších chce Jihočeský kraj počet míst, kde bude možné překročit hranice, ještě rozšířit.

„Oslovili jsme starosty obcí a po jejich souhlasných stanoviscích jsme se rozhodli podpořit otevření dalších turistických stezek přes hranice. Už se nám některé přechody otevřít podařilo a doufáme, že se podaří i tyto,“ uvedl Jihočeský hejtman Jan Zahradník.

Zprovoznění přechodu musí kraj vyjednat s cizineckou policií a ministerstvem

vnitra, otevřeny budou pravděpodobně příští rok. Mezi plánované přechody patří Pohoří na Šumavě – Karlstift, Stříbrné Hutě – Joachimsthal, Zlata Ktis – Schwarzau a Vyšné – Höhenberg v Novohradských horách, Františkov – Litschau u Suchdola na Lužnicí, Mříž – Rudolz u Slavonic, Perslak – Rottal a Artolec – Hirschenschlag u Nové Bystřice.

Rakušané budou mít blízko do Českých Budějovic

Kromě toho je šance čerstvě otevřeny přechod Chlum u Třeboně – Schlag rozšířit z turistického na silniční. „Požadavek vzešel hlavně z rakouské strany, městečka Litschau. Je to zapadla část Rakouska, odkud mají sto kilometrů daleko do většího města, kdežto do Českých Budějovic by to měli jen padesát,“ vysvětlil starosta Chlumu Jiří Sedláček, proč Rakušané o přechod pro osobní auta stojí.

Ovšem přání místních obyvatel či krajských politiku ještě nebývá rozhodující při schvalování nových hraničních přechodu. Důkazem je nedávné zamítnutí turistické stezky Modrý sloup, která měla spojit bavorskou a českou Šumavu. Po třinácti letech dohadů a odborných studií zprůchodnění hranic definitivně zamítlo české ministerstvo životního prostředí kvůli chráněnému tetřevu, který tu hnízdí.

Proti tomu ale začaly ostře protestovat obce po obou stranách hranic s tím, že už ve středověku vedla přes Modrý sloup obchodní trasa do Bavorska. V druhé polovině 19. století pak byla zpevněná, a zřejmě počátkem druhé světové války dokonce upravena na silnici.

Pravděpodobně větší šanci než přechod pro pěší a cyklisty přes Modrý sloup mají dva silniční přechody, které plánuje Jihočeský kraj prosadit v Českých Velenicích a to na silnici do Wielandsu, která se musí u hranice dobudovat. Druhý by měl vzniknout na opačné straně Velenic v hospodářském parku ležícím na obou stranách hranice, která však obě částí průmyslové zóny rozděluje. V plánu jsou i dva hraniční přechody na železnici. Prvním a aktuálnějším je přechod Slavonice – Gilgenberg, který souvisí s budováním železnice ze Slavonic do Fratres přerušené za komunismu, jejíž obnova se již připravuje. Druhý by měl vzniknout na hranicích s Německem mezi novým Údolím a Haidmühle.

Chystá se i dobudování šumavské železnice

V novém Údolí je konečná zastávka vlaku, přechod by souvisel s dobudováním šumavské železnice i po celé oblasti, kde se stýkají hranice tři státu.

„Co se Týká Nového Údolí – Haidmühle, tam je situace komplikovanější, protože část pozemků na bavorské straně je v soukromých rukou a získat je pro veřejný účel nebude jednoduché,“ poznamenal hejtman Zahradník.