Památné stromy zůstaly nepokořeny

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Památné stromy zůstaly nepokořeny
Author ib, Jindra Pašková
Date 2007-01-23
Source Právo
Genre tisk
Respondent

,


Alespoň nějaké dobre zpravy: nejslavnější zelení mohykani Plzeňského kraje se nedaly nedávnou vichřici pokorit. A to ani v místech, kde vítr lamal stromy jako sirky - na Šumavě. Obrovský smrk, který v roce 1867 zasadil Bedrich Smetana u Cenkovy Pily na soutoku Vydry a Kremelne, stojí dal. A s ním i dva další, stejne stare. Stromu tady popadalo dost, ale tyhle tři zaplat panbuh prezily, řekl Pravu František Svajka z nedaleke vodní elektrarny.

S hrde vztycenou korunou prezila i lipa v Platori u Dlouhé Vsi na Klatovsku, která loni vybojovala druhé místo v celostatní soutezi Strom roku. Právě stojim před ni, uletlo jen pár vetvicek, jinak je zcela v pořádku, sdělil tamní starosta František Soukup (NK). Vydrzel také nejmohutnější pamatny strom na Tachovsku - 450 let stary dub u kladrubského klastera s obvodem kmene 7,5 metrua vyskou 25 metru. Napory větru prestaly i dva další, jen o něco utlejsi pamatne duby v okolí.

Nic ze své působivosti nežtratil také další velikán - přes čtyři sta let stary Körneruv dub v areálu Plzeňské zoologicke zahrady, který je třicet metru vysoký a má obvod kmene více než 760 centimetru. vítr v zoo ani v botanicke zahrade žádné vaznější škody nežpusobil, sdělil mluvčí zahrady Martin Vobruba. Radení vichru ustaly i giganticke, někdy až dvě stě let stare topoly cerne, které lemuji Plzeňskou pamatnou alej Kilometrovka. A smutny nemusí být Jan Kanak z unikátního Plzeňského arboreta Sofronka s celosvetovou sbirkou borovic. Obeslo se to bez větších problemu, ujistil nas Kanak. Sem tam spadla nějaká vetev, ale stromy vydrzely. Borovice mají kulovity tvar kořenu, jsou dobre ukotvene, dodal Kanak.