Park: Kůrovcová situace na Šumavě není znepokojivá

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Park: Kůrovcová situace na Šumavě není znepokojivá
Author ČTK
Date 2008-07-31
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

České Budějovice – Kůrovcová situace v Národním parku Šumava není podle jeho správců znepokojivá a nevymyká se zatím očekávanému vývoji. ČTK o tom dnes informoval mluvčí správy Radovan Holub. Kůrovec zasáhl hlavně porosty poničené při kalamitách nebo lesnickými zásahy. Poslední letecké kontroly také neodhalily to, že by se obávaný brouk ve velkém rozšířil mimo oblasti, kde po Kyrillu zůstalo ležet asi 140.000 krychlových metrů dřeva.

S tím však nesouhlasí jihočeský hejtman Jan Zahradník. Kůrovec podle něj lesy na Šumavě vážně ničí. Údajně už 30 procent stromů je nevratně zasažených, jak se dnes hejtman dozvěděl od zástupců ministerstva životního prostředí. Přístup správců parku, kteří v nejcennějších partiích proti lýkožroutovi nezasahují, proto považuje za neodpovědný.

„Výsledek tak může být velmi tristní a je třeba se tím zabývat,“ řekl ČTK Zahradník, který si dnes nejpostiženější místa prohlédl z letadla.

Rozhodovat o dalším postupu by tak nemělo jen ministerstvo životního prostředí, ale i ostatní resorty, potažmo vláda, k čemuž už hejtman několikrát vyzval.

Největší rozpad horských smrčin nastal podle správců šumavské divočiny v oblasti Trojmezné a také na pramenech Vltavy, které patří do oblasti speciálního managementu.

„Nálet kůrovce postihl především osluněné porostní stěny, tedy místa vzniklá při kalamitách nebo lesnickými zásahy. To jsme ostatně předpokládali. Neobjevily se žádné závažné nebo alarmující skutečnosti. Situace s kůrovcem je na území NP Šumava celkem stabilizovaná,“ uvedl Oldřich Vojtěch ze sekce Výzkumu a ochrany přírody šumavského parku. To potvrdil i ředitel parku František Krejčí. „Národní park Šumava je oblast harmonické přírody, nikoli hříčka nebo fackovací panák v rukou politiků. Kůrovcová situace se tu zatím nevymyká očekávanému vývoji a je tu třeba především odborného, nikoli politického posouzení,“ zdůraznil.