Park chce autobusy na plyn

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Park chce autobusy na plyn
Author Václav Janouš
Date 2008-11-18
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Po Šumavě by měla za rok přepravovat turisty ekologičtější vozidla. Dosud do nich tankují naftu

Šumava – Turisty by mohly po Šumavě už za rok vozit autobusy s motory na stlačený zemní plyn.

Ministerstvo životního prostředí a správa parku chtějí současné zelené autobusy – ekobusy, které přepravují návštěvníky mezi nejznámějšími místy, přestavět na čistší pohon. Dosud do nich tankují naftu.

Po Šumavě jezdí nyní ekobusy na šesti linkách. Ročně svezou v průměru 120 tisíc turistů. Ekologické jsou tím, že lidé cestují po Šumavě hromadně, místo aby jezdili svými automobily samostatně. Na druhou stranu ani ty nejsou se svými kouřícími dieselovými motory tím nejoptimálnějším řešením. „Současnou síť zelených ekobusů chceme postupně rozšířit o vozy na zemní plyn a následně je jimi nahradit,“ vysvětlil ministr životního prostředí Martin Bursík.

Zároveň představil takzvaný „Master projekt“, díky němuž mají na Šumavu přitéct desítky milionů korun a zlepšit se i život obyvatel. Projekt za miliardu a tři čtvrtě počítá jak s novými ekologickými autobusy, tak například se stavbami nových čistíren odpadních vod. Projekt podporuje i ředitel šumavského parku František Krejčí. Důvodů je několik: autobusy s motory na stlačený zemní plyn označovaný jako CNG mají nižší emise kysličníku uhličitého až o třicet procent než naftové motory. Méně produkují i další škodliviny, jako je oxid uhelnatý či karcinogenní látky.

Zatím jediná čerpací stanice na stlačený zemní plyn v Jihočeském kraji je v Táboře u přepravní firmy Comett plus. Tři její autobusy městské hromadné dopravy a pět linkových na CNG už rok jezdí.

„Jízdní vlastnosti autobusů jsou stejné, pohon je spolehlivý a můžeme jej jen doporučit,“ popsal ředitel divize městské hromadné dopravy Comett plus Petr Pistulka.

Šumavští starostové říkají, že autobusy na zemní plyn měly po národním parku jezdit už dávno. „V Bavorském národním parku zajišťují přepravu už roky. Naše vláda měla jejich nákup řešit už při vzniku národního parku v roce 1991,“ míní například starosta Modravy Antonín Schubert.

Pořizovací cena autobusů na plyn je zhruba o jeden až dva miliony korun dražší. Plyn je levnější než nafta, a tak se podle odborníků taková investice vrátí za sedm až deset let. Na jedno naplnění plynem ujede vozidlo 400 až 700 kilometrů.

Trasy zelených busů

Kvilda – Špičák

Kvilda – Kaplice pod Boubínem

Bučina – Kvilda – Horská Kvilda

Sušice – Srní – Kvilda

Churáňov – Kvilda

Nová Pec – Jelení Vrchy

Pozn: Autobusy jezdí i v opačných směrech