Park v projektu Šetrná turistika

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Park v projektu Šetrná turistika
Author Petr Pokorný
Date 2005-04-29
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Na Šumavu „přiteče“ ze zdrojů Světové banky 250 tisíc eur

Národní park a Chráněná krajinná oblast Šumava je jednou ze tří evropských biosférických rezervací, které se zapojily do nového projektu Šetrná turistika.

Celkový rozpočet akce, jež potrvá až do roku 2008, dosahuje celkem 750 tisíc eur, v přepočtu zhruba 23 miliónů korun, z nichž přibližně třetina je vyčleněna pro Šumavu. Zbývající prostředky si rozdělí biosférické rezervace Babia Góra v Polsku a maďarský Aggtelek.

Biosférická rezervace (BR) je území se suchozemskými nebo přímořskými ekosystémy či jejich kombinací, které je mezinárodně uznáno v rámci mezivládního programu UNESCO – Člověk a biosféra. Smyslem BR je nalezení rovnováhy mezi přírodou a člověkem.

V České republice je těchto rezervací celkem šest: Bílé Karpaty, Krkonoše, Křivoklátsko, Pálava, Šumava a Třeboňsko. BR Šumava zahrnuje Národní park Šumava a část Chráněné krajinné oblasti Šumava a sahá od Nýrska v západní části Šumavy až po Frymburk u Lipna. Její součástí jsou mimořádně cenné a velmi málo porušené horské ekosystémy, uznávané v rámci celé Evropy. „Finančním garantem projektu Šetrná turistika je program poskytující finanční prostředky na řešení některých globálních problémů Země, jehož sponzory jsou nejvyspělejší státy světa. Jednotlivé projekty realizuje Světová banka, případně i jiné subjekty. Další finanční zdroje mají být pro projekt zajišťovány ve spolupráci s místními Centry ekologické výchovy. Projektový tým na Šumavě tvoří vedle správy šumavského parku také Ústav ekologie krajiny Akademie věd v Českých Budějovicích, obec Borová Lada a Hnutí Duha,“ řekl právu mluvčí Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Radovan Holub.

Šumava podle něho může od projektu Šetrná turistika očekávat několik nových, pro návštěvnický ruch důležitých aktivit.

Půjde například o provázání česko-bavorsko-rakouského systému turistických tras, rozvoj hipoturistiky a placené i neplacené průvodcovské turistiky do cenných území.

Prostředky uvolněné v rámci projektu mají sloužit také k rozvoji návštěvnických center, dílen pro tradiční řemesla a míst pro odpočinek.

„Velmi důležitým cílem projektu Šetrná turistika je obnova kulturního potenciálu regionu,“ zdůraznil Holub.