Patnáct šumavských obcí zažalovalo ministra životního prostředí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Patnáct šumavských obcí zažalovalo ministra životního prostředí
Author Jiří Terš
Date 2008
Source ČRo
Genre rozhlas
Respondent

Moderátor (Jiří Terš):

Patnáct šumavských obcí zažalovalo ministra životního prostředí Martina Bursíka. Důvodem je nečinnost při řešení údajné hrozby kůrovcové kalamity na Šumavě. Obce už téměř před rokem podaly rozklad proti rozhodnutí ministerstva ohledně rozšíření bezzásahových zón Šumavského parku. Úřad ale podle nich dosud o rozkladu nerozhodl. Starostové obcí proto tvrdí, že ministrova nečinnost jim bráni v zákonné povinnosti pečovat o obecní lesy. Další informace zjišťovala Monika Cetlová.

Redaktor (Monika Cetlová):

Překročení lhůty pro vydání rozhodnutí obce považují za zásah do práva na spravedlivý proces a práva na vydání rozhodnutí bez zbytečných průtahů. Antonín Schubert, starosta Modravy, která se k žalobě také připojila, ji odůvodňuje takto.

Host (Jiří Schubert, starosta Modravy):

Tu nečinnost jsme spatřovali v tom, že šumavské obce podaly rozklad proti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí, jelikož nesouhlasily se všemi ustanoveními toho rozhodnutí, které se týkalo zpracování polomu po orkánu Kyrill. Protože pan ministr ani za rok se obcím nevyjádřil k rozkladu, tak jsme podali žalobu.

Redaktor (Monika Cetlová):

Ministerstvo životního prostředí ale podle slov svého mluvčího Jakuba Kašpara zatím o žalobě neví.

Host (Jakub Kašpar, mluvčí MŽP):

Ministerstvo zatím žádnou žalobu šumavských obcí nedostalo. Nicméně jak jsme se dozvěděli, tak by se měla týkat nečinnosti ve věci rozkladu šumavských obcí proti rozhodnutí ministerstva. Ministerská rozkladová komise už rozklad šumavských obcí projednala a nyní se připravuje návrh rozhodnutí ministra o tomto rozkladu a ten by měl připraven někdy na začátku příštího týdne.

Moderátor (Jiří Terš):

Obce podaly žalobu k Městskému soudu v Praze. Připojily se k ní Modrava, Kašperské hory, Rejštejn, Hartmanice, Stachy, Srní, Volary, Nová Pec, Stožec, Borová Lada, Želnava, Železná Ruda, Horní Vltavice, Horská Kvilda a Nové Hutě.