Planeta Věda o lesích po vichřici

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Planeta Věda o lesích po vichřici
Author ČT
Date 2007-03-30
Source ČT
Genre televize
Respondent

ČT 24

Apokalypsa v českých lesích, takovou daň si vybrala lednová vichřice hlavně na smrkových monokulturách. Pozornost politiků i médií ale směruje hlavně na Šumavu. Na osudu Národního parku záleží zkratka všem; ponechat však přírodu přírodě, nebo spadané dřevo důsledně odstranit? Pro druhou variantu jsou hlavně zástupci obcí a krajů. Největším strašákem je pro ně kůrovec, díky polomům ho čekají doslova hody. Rozmnoží se? Sežere polovinu Šumavy?

Inspirací může být pro české lesniky třeba Bavorský les, Národní park na německé straně Šumavy se s kůrovcovou kalamitou z konce 80. Let vyrovnal po svém, bez pomoci člověka. Na první pohled mrtvy les ozil během několika let.

Podle názoru českých přírodovedcu patří vítr i kůrovec k přirozenému životu horského lesa. Záleží jenom na tom, jaký les zásahne - slaby umělý nebo přirozené odolny. Svou roli mohou sehrat třeba odolne místní druhy nebo množství listnatých stromů. Průvodcem Planety Veda o pomoci českým lesim bude Jakub Hruska z České geologicke služby.