Plzeňský kraj chce v zákonu o NP Šumava větší zásahové území

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Plzeňský kraj chce v zákonu o NP Šumava větší zásahové území
Author ČTK
Date 2010
Source ceskenoviny.cz
Genre internet
Respondent

Plzeň – Nový návrh zákona o Národním parku Šumava, na němž pracuje Plzeňský kraj, už nepočítá s radikálním zmenšením území parku, jak o tom kraj ještě loni uvažoval. Hejtmanství ale bude chtít prosadit, aby se ve většině lesů parku hospodařilo proti škůdcům podle lesního zákona – tedy, aby se prováděly zásahy proti kůrovci nebo po větrných kalamitách. Bezzásahová by měla zůstat maximálně oblast cenných horských smrčin ve vyšších nadmořských výškách, řekl dnes ČTK radní pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD). Návrh zákona bude krajské zastupitelstvo schvalovat zřejmě 9. září.

„Nakonec po projednávání s obcemi jsme dospěli k tomu, že budeme vstřícní a v této fázi nebudeme předkládat návrh na zmenšení parku,“ uvedl. Původně se hejtmanství zaobíralo myšlenkou, že rozloha parku by se měla zmenšit ze současných 69.000 hektarů na 20.000 až 25.000 hektarů. Oslabila by se tak síla ochranářů a zvýšila možnost kraje a obcí ovlivnit rozvoj území. Plzeňskému i Jihočeskému kraji se nelíbí, jak kvůli bezzásahovému postupu při rozšíření kůrovce na velkém území nyní šumavské lesy ve velkém schnou.

Kraj teď v návrhu navrhuje jiné rozdělení území parku. V oblastech, kde je les blízký hospodářským lesům, by měla vzniknout třetí zóna. „Chtěli bychom, aby v druhé a třetí zóně se hospodařilo podle lesního zákona. To znamená, jedno jestli je to kůrovec nebo větrná smršť, bude se to likvidovat podle lesního zákona. Pouze v prvních zónách bude převažovat zákon o ochraně přírody a bude to bezzásahové území,“ popsal Smutný. „Malý“ nezásahový park by měl podle něj mít maximálně 20.000 hektarů.

„To se ale dá řešit novou zonací a plánem péče, není třeba přijímat zákon,“ řekl ČTK ředitel správy parku František Krejčí. Poznamenal, že samostatný zákon, byť by mohl být míněn dobře, může nakonec v parlamentu doznat pozměňovacími návrhy takových změn, že bude spíš na škodu.

Podle radního ochránci přírody stále směřují k tomu, aby se do bezzásahového režimu dostalo co největší území. Protože se nepodařilo prosadit propojení prvních zón, vymysleli bezzásahový management.

Návrh zákona o národním parku připravilo už minulé vedení kraje z ODS, současné sociálnědemokratická rada ho stáhla. Těžiště předchozího zákona bylo v možnosti krajů a obcí ovlivnit volbu ředitele. Nový návrh krajského zákona počítá s tím, že správa parku by vytvořila obecně prospěšnou společnost, která by řídila lesnické práce ve druhých a třetích zónách. Nezisková společnost by podle Smutného veškeré peníze vracela zpět do území. Ve správní radě by podle představ hejtmanství bylo po jednom zástupci ministerstva životního prostředí, ministerstva zemědělství, Plzeňského a Jihočeského kraje, obcí a vedení parku. Podle Krejčího je to ale cesta špatným směrem. „Je to naivní a zcela mimo současný směr péče o státní majetek,“ domnívá se.

Smutný věří, že návrh zákona má šanci na úspěch na krajské úrovni i pak ve sněmovně. Na tom, že současná situace v parku není dobrá, se shoduje v Plzeňském kraji sociální demokraté i opozice z ODS. Smutný navíc doufá, že se mu podaří oslovit ministra životního prostředí a získat u něj podporu pro krajský návrh. „Chceme to předložit jako věcný nepolitický návrh a chceme ho prolobbovat průřezově všemi stranami. O Šumavu nám musí jít bez ohledu na cokoliv. Chceme, aby byla zelená a nejde nám ani o slávu ani o peníze za dříví,“ dodal Smutný.