Poškozený les obhlížejí inspektoři

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Poškozený les obhlížejí inspektoři
Author Antonín Pelíšek
Date 2004-09-02
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Životní prostředí a ekologie

Olešník – Od začátku tohoto týdne zkoumají pracovníci České inspekce životního prostředí přímo v terénu nařezané stromy v oblasti Olešníku a Staré obory nedaleko Hluboké nad Vltavou. Do poškozených lesů, které nemá na Českobudějovicku obdoby a kde neznámý pachatel poničil tisícovku smrků a mladých dubů, platí zákaz vstupu.

„Zjistili jsme, že na celkem dvou a půl hektarech jsou nařezané stromy, které se musí porazit. Je to na devíti místech, kde vzniknou holiny,“ uvedl vedoucí ochrany lesa českobudějovické České inspekce životního prostředí Karel Simon.

Inspektoři zahájili správní řízení proti neznámému pachateli, kterého už začala stíhat policie kvůli ohrožení životního prostředí.

Zákaz vstupu vyhlásil českobudějovický magistrát, informace pro nezasvěcené přidal Obecní úřad v Olešníku. „Vyvěsili jsme na úřední desku upozornění s plánkem lesních lokalit, do kterých by lidé v zájmu vlastního zdraví neměli chodit,“ uvedla starostka Olešníku Jana Píchová. Poškození vlastníci už také porazili většinu stromů, které hrozily pádem na silnice kolem Chlumce a Olešníku.

Mezi vlastníky převládá zloba. „Musím si na kácení nařezaných stromů někoho najmout, protože jsem v invalidním důchodu. Někteří z nás si na to brali dovolenou. Kdo nám zaplatí škody?“ ptá se Václav Mach z Chlumce, jehož rodině pachatel nařezal čtyřicet stromů. „Je to mladý les, který ještě mohl růst, navíc dřevo se musí pokácet v době, kdy má poloviční hodnotu,“ připomněl Mach.

Majitelé poškozených stromů se domnívají, že za vším je firma z Moravy, které prodal díly lesa jeden z nich zhruba před měsícem. Lesní hospodář ale těžbu nepovolil. Odbor životního prostředí českobudějovického magistrátu, který má soukromé lesy kontrolovat, zatím zjistil, že pachatel s pilou nešetřil ve spěchu ani parcely kolem prodaných parcel.

Vytěžit se musí zhruba 800 metrů krychlových nařezaných stromů. „Škoda je na životním prostředí, ale větší nebezpečí hrozí z rizika, že nařezané stromy na někoho padnou,“ připomněl inspektor Karel Simon.

Policisté vyšetřují případ jako podezření na trestný čin poškození lesa těžbou, se sazbou do tří let vězení. Mohou ale kauzu posoudit jako trestný čin obecného ohrožení, za což by mohli jít pachatelé do vězení až na osm let.