Po 21 letech bude jezdit „ekovláček“ na šumavské Černé jezero

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Po 21 letech bude jezdit „ekovláček“ na šumavské Černé jezero
Author Václav Prokš, ČTK
Date 2010-05-10
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Železná Ruda (Klatovsko) – Po 21 letech obnoví město Železná Ruda s místním podnikatelem veřejnou dopravu turistů k Černému jezeru, jednomu z nejatraktivnějších míst v západočeské části Šumavy. Silniční vláček s ekologickým motorem na LPG povolila po téměř dvou letech Správa CHKO Šumava. Výjimka pro tento druh dopravy platí čtyři roky, každoročně od června do konce září. ČTK to řekl starosta Michal Šnebergr.

„Vláček, který bude jezdit po trase dlouhé 8,2 kilometru z Belvederu přes Hofmanky, špičácké sedlo až k jezeru, bude přepravovat zejména lidi, kteří by se k tomuto nádhernému místu sami po svých nedostali, zejména občany se zdravotními potížemi a seniory,“ dodal. Veřejná doprava s ekologickým LPG nebo elektromotorem bude jezdit čtyřikrát denně. Na trase vzniknou také přístřešky a informační tabule.

„Blahé paměti ještě za minulého režimu jezdil autobus ze špičáckého sedla na Černé jezero,“ uvedl Šnebergr. Právě o tento úsek národní rezervace a přírodní památky vedlo město s ochranáři CHKO „boj“. „Po dlouhé době je to první věc, která se nám podařila s CHKO a parkem dohodnout a doufám, že nebyla poslední,“ dodal starosta.

Město samo do projektu vláčku nepůjde, peníze na něj nemá. Zájem má místní hoteliér, investice odhadl starosta na dva miliony korun. Dopravu chce zahájit už v letošním roce.

Železná Ruda hledá intenzivně originální atraktivity pro posílení turistiky. Chce přivábit do největší rekreační oblasti v kraji více lyžařů i letních rekreantů. Železnorudsko už oproti sousednímu Bavorskému lesu zaostává a hrozí zavírání hotelů a vylidňování oblasti.

Radnice připravuje novou lanovku na Pancíř, stodvacetihektarový golfový areál a deset kilometrů cyklotras, které zatím v okolí chybějí. Povedou ze Železné Rudy na Špičák a kolem něj. Město zatím neuspělo se žádostí o 28 milionů korun v programu Cíl 3, nyní požádá o peníze z programu ROP, kde mu přislíbil pomoc kraj. „Pro mě jde o nejdůležitější projekt na podporu cestovního ruchu, který se podařilo v oblasti prosadit. Jednání s majiteli pozemků byla velmi dlouhá,“ dodal Šnebergr.