Po nejdelší stezce světa v korunách stromů

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Po nejdelší stezce světa v korunách stromů
Author Tomáš Přibyl, Zdeněk Přibyl
Date 2010-02-03
Source prachatickonews.cz
Genre internet
Respondent

Bavorsko – Jdete po dřevěné stezce pětadvacet metrů nad zemí a kolem vás jsou koruny jedlí, borovic, smrků a buků, ve kterých slabě šumí vítr. Před vámi stojí architektonický unikát – čtyřiačtyřicet metrů vysoká rozhledna připomínající obrovské vajíčko posazené na zemi. To vše v Bavorském národním parku, jen pár kilometrů od českých hranic, s výhledem na hřebeny Šumavy nebo až na daleké Alpy. A nejen to nabízí nejdelší stezka světa v korunách stromů v bavorském Neuschönau.

Text a foto: Zdeněk a Tomáš Přibylovi

Nejdelší stezku světa v korunách stromů otevřeli v Bavorském národním parku v Neuschönau loni na konci léta. Měří 1300 metrů a vede ve výškách od osmi do pětadvaceti metrů smíšeným lesem. Pohyb po ní bez nejmenších problémů zvládnou i lidé na vozíčku nebo rodiče s kočárkem.

FOTOGALERIE: http://www.prachatickonews.cz/reportaze/repo13.htm

Kromě nevšedních zážitků stezka nabízí i poučení. Na šesti stanovištích ukazuje rozmanitost smíšeného horského lesa nebo třeba proces rozpadu stromů a zdejší boj stromů o světlo. Stezka stojí na sedmadvaceti podpěrách z masivního klíženého dřeva. Zábradlí dosahuje k hrudníku dospělého muže a ocelové sítě po stranách nabízí výhled do šera lesa. Komu by to přišlo málo dobrodružné, může využít adrenalinové prvky, kterých je tu sedm – například kymácející se lávka více než dvacet metrů nad zemí nebo visutá hrazda.

Stezka začíná věží s výtahem a maximální stoupání je tu 6 %. Vstoupit na ni lze i u pokladny. Vede přes mýtinu s odumřelými stromy do nejvyšších pater korun a pak k věži. Ta obepíná 38 metrů vysoké letité jedle a buk. Přes 500 metrů dlouhé spirálovité stoupání nabízí pohled v perspektivě „z očí do očí“ na mechy a lišejníky, hmyz, malé živočichy i ptactvo – prostě na jednotlivá patra života stromů.

S invalidním vozíkem nebo s kočárkem je možné vyjet až do výšky 40 metrů. Poslední čtyři metry vedou po schodišti. Vrchol věže nabízí výhled na obydlenou část Bavorského lesa a za obcí Lusen a Rachel naopak stokilometrový pás prakticky neobydleného Bavorského a Českého lesa. Za příznivého počasí je vidět až do Alp.

Po sestupu z věže vás stezka dovede k Domu Hanse Eisenmanna s okolní geologickou expozicí v přírodě. V návštěvnickém centru Hanse Eisenmanna najdou příchozí řadu dlouhodobých výstav o přírodě národního parku a také se tu střídají pravidelné krátkodobé výstavy se speciálním zaměřením. Každoročně se zde v létě koná první soutěžní část Mezinárodního festivalu o přírodě a zvířatech NaturVision – druhou část pak hostí v září šumavský Vimperk.

Jen pár desítek metrů od věže, kterou stezka začíná, najdete i další, tentokrát pěší zhruba sedmikilometrovou stezku, která vede do zdejší rozsáhlé obory. V té žijí téměř dvě stovky zvířat ve čtyřiceti druzích. Uvnitř obory je dalších 20 ohrazených obůrek pro všechny původní zvířecí druhy, včetně bizona, vlka, jelena, rysa, divoké kočky a vydry. Zvláště působivá je obrovská přírodní obora hnědých medvědů s kulisou rozeklaných skal.

Praktické informace:

Do Neuschönau se dostanete autem buď přes hraniční přechod Strážný, odkud dojedete do Freyungu, kde odbočíte doprava na Hohenau a odtud do Neuschönau. Nebo přes Železnou Rudu, za kterou se dáte v Zwieselu na Spiegelau a pak do Neuschönau. Od hranic je možné se také držet značení na Centrum Národního parku Lusen/Neuschönau.

U začátku stezky v korunách stromů je velké parkoviště pro stovky aut.

Stezka je otevřena celoročně, denně od 9:30. Poslední návštěvníci na ni mohou hodinu před zavírací dobou, která je od listopadu do března v 15:30, v dubnu, květnu a říjnu do 18:30 a v hlavní sezóně od června do září v 19:30.

Na stezku je možné se vydat i za deště nebo v zimě, kdy se tu pravidelně odklízí sníh. Zavřená je stezka jen při bouřkách, krupobití, vichřici nebo námraze.

Děti do dvanácti let věku sem smí jen v doprovodu dospělé osoby. Na stezku nesmí psi, ale u domu Hanse Eisenmanna jsou pro ně připraveny boxy, kde mohou počkat.