Podívejte se, kudy na Šumavě putují rysi

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Podívejte se, kudy na Šumavě putují rysi
Author tyden.cz
Date 2008
Source tyden.cz
Genre internet
Respondent

Pohyb rysů, jelenů a srnců na Šumavě mohou zájemci nově sledovat na internetu. Údaje o tom, kde se zvíře právě pohybuje, zobrazuje interaktivní mapa na webové stránce www.rysovinastope.cz v záložce Na stopě.

Projekt sleduje tři rysy, asi šedesát jelenů a kolem sta srnců, oznámil vedoucí české části projektu Pavel Šustr. Ubezpečil, že data o výskytu zvířat by neměla být zneužitelná pytláky, neboť jsou zobrazována s určitým zpožděním, a navíc jsou záměrně mírně zkreslována.

Sledovat zvířata umožňují speciální telemetrické obojky. Pomocí satelitních technologií monitorují pohyb zvířat a zároveň slouží k ochraně přírody.

Projekt trvá čtyři roky, ale experimenty začaly již před více než deseti lety. Součástí obojku je senzor, který podle náklonu obojku umožňuje sledovat, co zvíře zrovna dělá. „V dvouměsíčním taktu zjišťujeme složení potravy a provádíme jiné doplňkové analýzy,“ řekl Šustr.

Využívají se také takzvané fotopasti, tedy fotoaparáty, které se samy spouštějí na základě pohybu a teploty. Za rok o jednom zvířeti zjistí zhruba 200 tisíc údajů.

Přeshraniční spolupráce

Společný projekt bavorské a české strany umožnilo podepsání memoranda o spolupráci. „Zvířata neznají hranice, nesledujeme, kolik dní strávila na té či oné straně, ale jaké prostory zvířata využívají a jaké mají způsoby chování,“ řekl ředitel Správy NP Bavorský les Karl Friedrich Sinner.

Projekt podpořilo v letech 2005 až 2007 ministerstvo životního prostředí. Novou grantovou podporu z evropských fondů získal pro roky 2009 až 2011. Je možné, že se podaří označit obojkem také losa evropského, který na Šumavě rovněž žije, ale zatím se ho nepodařilo odchytit.