Pohled z Hradu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Pohled z Hradu
Author Ladislav Jakl
Date 2004-11-05
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Životní prostředí a ekologie

Hnědá přemalovaná nazeleno

Tvrdím, že obrat „životní prostředí“ měl už dávno být nahrazen obratem „prostředí pro život“.

Nejde o slovíčka. Z obratu „životní prostředí“ už dávno vyprchalo, čí to prostředí je. Že je to prostředí obklopující člověka.

A bude-li čisté a zdravé, bude čistý a zdravý i život lidí, kteří v tomto prostředí žijí. Jenže dnes, když se řekne „životní prostředí“, pak se tím málem myslí prostředí pro pářící se brouky, které je třeba chránit, i kdyby člověk měl zhynout.

Minulý víkend jsem prožil na svém nejmilejším místě Šumavy, na řece Vydře. Vydra je má láska na první pohled, miluju její medovou barvu, vůni, chlad a třpyt poskakujících spršek. A mám chuť si každý balvan pohladit. Ale i na Šumavě žijí lidé. A nejen turismem či ochranou přírody. Prostě tu bydlí a pracují a užívají si života. Ti vědí, že k prostředí pro život patří komunikace, infrastruktura a pracovní příležitost. Ti také vědí, že třeba na uměle vysazené kulturní lesy nelze pohlížet jako na prales, který se bez člověka obejde. Tito lidé rozhodně nechtějí žít na smetišti. Mají svou Šumavu rádi, ale také nechtějí žít v muzeu či mauzoleu. Mají představu živého života v živé krajině. Proto se nedivím, jak spatra se koukají na militantní ekologisty, kteří jim z prostředí městských kaváren a levičáckých debatních kroužků jezdí diktovat, jak má Šumava vypadat. Šumaváci vědí, že těmhle rádcům a nutičům nejde ani o prostředí pro život místních lidí, ani koneckonců o pářící se brouky. Jde jim o svou vlastní prestiž vyvolených, kteří prý jediní to myslí s přírodou dobře, a proto mají mít právo regulovat život ostatním.

Už nacisté měli plná ústa sepětí s přírodou, ale byla to jen zástěrka, aby nebylo poznat, jak to myslí s člověkem. Dnes je hnědá přemalovávána nazeleno, ale myšlení vyjde nastejno.