Polemika: Když podpoříme kůrovce, lesy uschnou

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Polemika: Když podpoříme kůrovce, lesy uschnou
Author Tomáš Jirsa
Date 2006-06-03
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Váš list uveřejnil 4. dubna celostránkový článek „Národním parkům hrozí odliv návštěvníků“, věnovaný zejména Šumavě. Autor shrnul své obavy v záhlaví. Cituji: „Turisté z bohatých zemí chtějí vidět nefalšovanou přírodu. V českých národních parcích často musejí poslouchat zvuk motorových pil a uskakovat před kamiony se dřevem. Na členství v prestižním klubu národních parků nemají česká území nárok“.

Tyto věty opravdu ve stručnosti charakterizují i současnou Šumavu.

Problém je, že šumavské lesy byly ve velké většině vysázeny jako smrkově monokultury schwarzenberskými lesníky v polovině předminulého století. A od devadesátých let minulého století, tedy od prohlášení Šumavy za Národní park, se vede odborná i laická debata o tom, nakolik se mohou tyto smrkové monokultury změnit v „nefalšovanou divočinu“, kterou údajně chtějí vidět bohatí turisté.

Pokus o tuto změnu udělala správa parku, podporovaný ekologickými aktivisty, už před několika lety. Nechala v oblasti Trojmezné působit kůrovce bez lesnického zásahu (pamatujete si na televizní obrázky aktivisty Bláhy, přivázaného ke stromu), což způsobilo uschnutí 1500 hektarů šumavských lesů. Pily tehdy nevrčely, kamiony nejezdily, ale celé území je dnes turistům uzavřeno (hrozí padání suchých stromů).

Šumavští starostové už dlouho vyjadřují své znepokojení nad tím, že by lesy v okolí jejich obcí měly kvůli „ochraně přírody“ uschnout. „Soužití s Národním parkem Šumava je pro nás velmi důležité, jsme na něm závislí, ovšem s jednou podmínkou – chceme park zelený,“ říká například starostka Borových Lad Stanislava Barantálová. Suchý les podle ní turisty do oblasti nepřiláká.

„Domnívám se, že pro uspokojení zvědavosti, co se stane, když se les nechá sobě napospas, už je na Šumavě ponecháno dost velké území,“ říká starosta Horní Vltavice Jiří Fastner.

Obavy šumavských starostů o osud Šumavy jako zelené středy Evropy jsou pochopitelné a zástupci obcí si nezaslouží nálepku škůdců přírody.

Jsou jenom přesvědčeni, že také v oblasti ochrany přírody v šumavském národním parku se dá nalézt všemi přijatelný kompromis, který pomůže nejen přírodě, ale rovněž lidem, kteří v ní žijí.

Tomáš Jirsa, senátor a starosta Hluboké n. Vl.