Polomové dřevo vozí do Rakouska

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Polomové dřevo vozí do Rakouska
Author Lenka Zimmelová, ČTK
Date 2007-08-01
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Živelná pohroma - Orkán Kyrill v Jihočeském kraji pokacel tisíce stromu a způsobil miliardove škody. Nepřímo zavinil smrt tři lidi, kteří spoust po něm uklizeli. Jednu zenu pak zabila padajici vetev. Většina obci už jeho následky odstranila. Lesníci s nimi ale ještě stále bojuji.

Jižní Čechy - Jihočeská města a obce už odstranily většinu škod, které v kraji napáchal lednový orkán Kyrill. Naplno se stále pracuje v lesích, kde delnici pokracuji v likvidaci rozsahlých polomů.

Orkán v kraji napáchal škody za čtyři a čtvrt miliardy korun. vítr zničil 4,15 milionu metrů krychlových dřeva. Jen Lesy České republiky vycislily ztraty na 3,5 miliardy korun. Naopak Správa Národního parku Šumava zatím ještě vysi škod nežverejnila. „Z osmi set tisíc metrů krychlových polomů jsme zatím zlikvidovali 590 tisíc. Třetina ale stále leží v lesích na skladkach,“ řekl mluvčí národního parku Radovan Holub.

Problém s odvozem popadaného dřeva resi v těchto dnech také Lesy České republiky.

„Například z Nových Hradu některé dřevo odvazime do Rakouska.

Problém je ale s zeleznicni dopravou, na trati na České Velenice je vyluka. Silnice na takový napor nejsou stavene,“ upozornil zástupce ředitele krajského inspektorátu Lesů ČR Kamil Bjacek.

Ze dvou milionu kubíků polomů zbývá lesům vytěžit ještě pětina. Nejvíce dřeva stále leží na Novohradsku, Trebonsku a v okolí Vyššího Brodu.

Naopak lesní správy český Rudolec, Tábor a Vodnany se už s kalamitou zcela vyporadaly.

„Da se říci, že nám preje i počasí. Chladno a dest brzdi rozvoj kůrovce. Na druhé straně ale technika ničí lesní cesty a porosty,“ dodal Kamil Bjacek.

Likvidace polomů na jihu Čech si vyzadala i obětí na životech. Jen na Šumavě zemreli tři lesní delnici. Další lidé se těžce zranili. „Je to nebezpečná práce. Clovek nesmí precenovat svoje sily a musí být stále ve strehu,“ řekl Jan Valicek, který pomaha zpracovávat polom na Novohradsku.

Zatímco v lesích se bude tvrde pracovat ještě několik měsíců, obce a města už většinu škod odstranily.

Nejvíce zásahla lednová vichřice život v bytovém dome v Koroseckem Dvore na Českobudějovicku. Vítr tu připravil o střechu nad hlavou pět rodin. Nyní už opraveny dum září novotou. V Písku srazil orkán do reky Otavy historicky dreveny kříž s cinovou sochou Krista, která je součásti sousosi Kalvarie na Kamenném moste. Cennou sochu museli z vody vylovit až hasici. Město nyní hleda restauratory, kteří by plastiku opravili. Zároveň rozhodlo, že poslední original na moste ze 13. Století nahradi kopii. Original dila piseckeho cinare z roku 1781 si tak lidé budou moci prohlédnout pouze v lapidariu.

„Největší škodou byl právě poničeny kříž. Náklady na obnovu sochy a vytvoření kopie se pohybuji okolo 650 tisíc korun,“ řekla mluvčí pisecke radnice Jindriska Vaverkova. Vítr poškodil i další jihočeské pamatky. Například v Rozmberku nad Vltavou radení zivlu neustala betonova krytina u Jakobinské veze. Místo museli zajistit pracovníci specializované firmy.

„Krytina letala v lednu vzduchem do vzdálenosti několika metru od veze. ještě stesti, že na opacnou stranu, než je zamek. Jinak měl střechu docela znicenou,“ připomněl pracovník udrzby hradu Rozmberk Alois Sistek.

Oběti orkánu Kyrill v Jihočeském kraji

Unor - sestadvacetilety Slovak zemrel při zpracování polomů mezi Bučinou a Kvildou. Při prelezani stromu uklouzl a nabodl se na vetev. Březen - sestatřicetilety lesník ve Stozci si nestastnou nahodou prerizl motorovou pilou tepny. Duben - padajici vetev v Novohradských horách těžce zranila duchodkyni. Zena zemrela za tři dny v nemocnici. Červen - v šumavském parku umírá delnik ze Vsetina. Při nakladani dřeva ho primackl navijak na traktor.