Pomoc kalamitou postiženým Tatrám

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Pomoc kalamitou postiženým Tatrám
Author Michal Schuster, Aleš Hazuka
Date 2005/06/29
Source ČT
Genre televize
Respondent Jiří Štich, Radovan Holub, Tomáš Vančura, Karolína Šůlová

Michal SCHUSTER, moderátor


Vedení Národního parku Šumava se pře s některými lesnickými sdruženími. Důvodem je pomoc postiženým Tatrám. Tu správci Šumavy zastavili v polovině června, nelíbilo se jim, že slovenští lesníci zpracovávají popadané stromy v přísně chráněných oblastech a nenechají je tam ležet. Naopak zástupci českých lesníků tvrdí, že se dřevo musí vytěžit, a proto zastavení pomoci Tatrám považují za zbytečné.

Aleš HAZUKA, redaktor


Podle zástupců tří českých lesnických spolků nelze v tatranském parku ponechat rozsáhlá území samovolnému vývoji, jsou přesvědčeni, že i v chráněných lokalitách musí firmy veškerou kalamitu co nejdříve zpracovat, aby se do dřeva nedostal kůrovec, proto vyzvali šumavské správce, aby poslali své pracovníky znovu do Tater.

Jiří ŠTICH, jednatel společnosti Šumava 21


Správa národního parku by tuto pomoc měla obnovit.

Aleš HAZUKA, redaktor


Šumavští správci pozastavili veškerou technickou a organizační pomoc už před deseti dny, nesouhlasili s postupem lesníků v tatranské Tiché a Koprové dolině, které jsou součástí nejcennější rezervace parku. Státní lesy tady za pomoci těžké techniky odstraňují padlé stromy. Svůj postup odůvodňují požadavky hasičů zpřístupnit cesty pro případ požáru.

Radovan HOLUB, mluvčí Správy Národního parku Šumava /natočeno 18. 6. 2005/


Tato praxe zásadně odporuje mezinárodním pravidlům pro národní parky.

Tomáš VANČURA, ředitel Správy Tatranského národního parku


Organizace státních lesů Tatranského národního parku nedodržela určité dohody.

Jiří ŠTICH, jednatel společnosti Šumava 21


Pokud to, co se děje v národním parku, zachová a zlepší stav životního prostředí, my jsme o tom přesvědčeni, tak žádné porušení směrnice IUC nedochází.

Aleš HAZUKA, redaktor


Na výzvu lesnických spolků čeští správci reagovat nebudou, další své lidi do Tater nepošlou.

Radovan HOLUB, mluvčí Správy Národního parku Šumava /natočeno 18. 6. 2005/


Tyhle věci se nejprv musí vyřešit.

Karolína ŠŮLOVÁ, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR


Ministerstvo životního prostředí jednoznačně stojí za rozhodnutím šumavského národního parku. Dokud se situace nevyjasní, tak by pracovníci šumavského parku neměli v Tatrách působit.

Aleš HAZUKA, redaktor


Do Tater v posledních šesti měsících zamířilo ze Šumavy postupně sedm skupin lesníků, podle uzavřené dohody mezi oběma parky pracovali v terénu vždy čtrnáct dnů. Správci tatranského parku předpokládají, že likvidace následků ničivé vichřice potrvá ještě minimálně jeden rok.