Poslanci vyjeli za informacemi do šumavského parku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Poslanci vyjeli za informacemi do šumavského parku
Author Jaroslav Fišer, ČTK
Date 2001-10-03
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Vimperk (okres Prachatice)/Prášily (okres Klatovy) – Seznámení se skutečnou situací v Národním parku Šumava je hlavním cílem třídenního pobytu členů sněmovního výboru pro veřejnou správu, regionální rozvoj a životní prostředí v západočeské a jihočeské části Šumavy. Podle předsedy výboru Miroslava Beneše (ODS) návštěva předchází opětovnému projednávání návrhu zákona o zřízení Národního parku Šumava. Jeho druhé a třetí čtení bude zřejmě na programu říjnové schůze sněmovny.

„Připravovaný zákon by měl uvést existenci šumavského parku do souladu s Ústavou; park byl totiž (v roce 1991) vyhlášen vládou, zatímco by měl být zřízen zákonem. Má-li být diskuse (o návrhu zákona) kvalifikovaná, tak je třeba, abychom dnes, takřka po deseti letech přímo v parku posoudili, do jaké míry se záměr naplnil – tedy do jaké míry jsme navázali na to, co nám naši předkové zanechali,“ řekl dnes Beneš ČTK.

Připomněl, že po prohlídce některých částí parku dnes čeká poslance diskuse se zástupci šumavských obcí, správy parku a Jihočeského a Plzeňského kraje.

Členové sněmovního výboru zahájili návštěvu Šumavy již v úterý večer v Železné Rudě. Dnes si mimo jiné prohlédli lesy v Královském hvozdu v lokalitě, kterou spravují Lesy ČR, dále Prášilské jezero a vystoupili na rozhlednu Poledník. Ve čtvrtek si prohlédnou jak části parku postižené kůrovcovou kalamitou, tak i některé turisticky nejvyhledávanější lokality.

Národní park Šumava byl vyhlášen 20. března 1991. Z jeho celkové rozlohy 69.000 hektarů tvoří 81 procent lesy. Ročně ho navštíví téměř dva milióny turistů. K nejvyhledávanějším lokalitám tradičně patří naučná stezka Povydří, která vede od Čeňkovy pily k Antýglu.