Právní existence Národního parku Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Právní existence Národního parku Šumava
Author Adam Komers, Aleš Hazuka
Date 2001-05-24
Source ČT
Genre televize
Respondent Jiří Vlach, Zdeněk Kantořík, Petr Šebelík, Stanislava Barantálová

ČT 1, Večerníky

Adam Komers, moderátor

Šumavský národní park existuje v rozporu s ústavou. Uvedl to zástupce hejtmana Budějovického kraje poslanec Jiří Vlach s tím, že podle některých právních analýz nemá rozhodování správy parku oporu v zákoně. Správci území takový závěr odmítají.

Aleš Hazuka, redaktor

Někteří jihočeští poslanci předkládají návrh zákona o Šumavském národním parku. Tato norma by podle nich měla odstranit bezprávní stav, v němž se park nachází.

Jiří Vlach, poslanec, zástupce hejtmana Budějovického kraje /Unie svobody/

Existují velmi závažné právní analýzy, které říkají, že bohužel tam existuje jakoby mimoprávní stav, že jsou všechna správní rozhodnutí úspěšně soudně napadnutelná.

Aleš Hazuka, redaktor

Zákon by měl stanovit jasná pravidla pro ochranu přírody a obcí. Podle správců území je taková norma více než potřebná. Odmítají však tvrzení, že park existuje v rozporu s ústavou a že tak mohou být zpochybněna veškerá správní rozhodnutí.

Zdeněk Kantořík, mluvčí Správy Národního parku Šumava

Podle názoru správy nemohou být tato rozhodnutí zpochybněna, protože vlastně jsou vedena v dobré víře, že nařízení vlády České republiky je v platnosti. Pro samostatný zákon jsou i zástupci samosprávy. Oslovení starostové tvrdí, že také kvůli absenci zákona střídavě klesá a vzrůstá napětí mezi správou parku a obcemi.

Petr Šebelík, starosta obce Stachy, nezávislý

Snad někdy se projeví ten přínos toho parku v tom, že ty obce budou moci využívat toho, že vůbec v tom parku jsou.

Stanislava Barantálová, starostka obce Borová Lada, nezávislá

Je to všechno na domluvě lidí. Bohužel je to tak, že ne vždy jsou všichni ochotni a schopni se domluvit.

Aleš Hazuka, redaktor

Národní park Šumava byl nařízením vlády vyhlášen 20. března 1991. Ročně oblast navštíví dva miliony turistů. V rámci desátého výročí vyhlášení Šumavského národního parku jeho správce zprovoznili zatím nejdelší silniční cyklotrasu, která vede z Nové Pece do Železné Rudy. Současně otevřely v pořadí už čtrnácté informační středisko, tentokrát ve Stožci.