Pracovníci státní správy si stěžují na diskriminaci a šikanu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Pracovníci státní správy si stěžují na diskriminaci a šikanu
Author Vendula Krejčová
Date 2006-05-26
Source ČT
Genre televize
Respondent Miloš Juha, Alois Pavlíčko, Bohumil Petrášek, Alena Vondrová, Karel Riegel

ČT 1

Vendula Krejčová, moderátorka

Stále více pracovníků státní správy si stěžuje na diskriminaci nebo šikanu na pracovišti. Odborový svaz zaměstnanců teď v květnu řeší sto dvacet osm sporů. Loni ve stejném období to bylo zhruba padesát. Většina z nich se týká neplatnosti výpovědi. S podobným problémem se setkal i Miloš Juha ze Správy Národního parku Šumava. Výpověď nedostal písemně. Zaměstnavatel mu ji údajně jen přečetl a hned druhý den vyměnil panu Juhovi zámky v kanceláři.

redaktorka

Osobní spor s ředitelem, tak vnímá Miloš Juha to, že musel skončit ve správě národního parku. Sám má teď pracovní volno a spor řeší soudní cestou.

Miloš Juha

Jde o to zbavit se lidí, kteří mají určitou historickou paměť, to znamená, že si pamatují to, jak to v národním parku od samého počátku probíhalo.

Alois Pavličko, ředitel Správy NP a CHKO Šumava

Já osobně se domnívám, že jde o běžný občansko-právní problém, který je účelově zveličený před volbami, protože jde o podnikového odborového funkcionáře.

redaktorka

Právě odbory se do sporu vložily už před rokem. Reorganizace, kterou nastartoval ředitel Pavličko, je podle nich v rozporu se zákoníkem práce.

Bohumil Petrášek, odb. organizace SNP a CHKO Šumava

Výpověď je neopodstatněná, protože pan Juha několikrát přijal nabízená místa a v podstatě ze strany zaměstnavatele mu byly kladeny překážky, aby ta místa přijal.

Alois Pavličko, ředitel Správy NP a CHKO Šumava

Uvedený pracovník výpověď odmítl převzít, a to před svědky.

redaktorka

„Diskriminace nebo šikana ve státní správě je spíš novou záležitostí, za to ale stále častější,“ tvrdí odbory. V roce 2004 přibylo čtyřicet šest nových případů, v loňském roce pak téměř padesát.

Alena Vondrová, odb. svaz zaměstnanců ve státní správě

Já vidím jeden důvod ve velmi problematické úrovni personálních útvarů, v problematické úrovni řady vedoucích pracovníků.

redaktorka

Prokazování šikany není navíc podle psychologů jednoduchou záležitostí.

Karel Riegel, Psychologický ústav filosofické fakulty UK, Praha /oprava: Karel RIEGEL, Psychologický ústav Filosofické fakulty UK, Praha/

To prokázání potom může být klidně v poloze konstatování nějakých třeba psychických nebo psychosomatických poruch.

redaktorka

Podle Aleny Vondrové si zaměstnanci státní správy začínají více uvědomovat, že jsou diskriminováni nebo šikanováni. Letos roste i počet lidí, které odbory zastupují u soudu.