Pracovník žaluje šumavský park pro nerovný přístup a výpověď
Pracovník žaluje šumavský park pro nerovný přístup a výpověď | |
---|---|
Author | bin, ČTK |
Date | 2006-05-25 |
Source | ČTK |
Genre | tisk |
Respondent |
,
Praha – Pracovník správy šumavského národního parku Miloš Juha zažaloval svého zaměstnavatele kvůli údajnému nerovnému zacházení a neplatné výpovědi. Obrátil se na prachatický soud. Juha to dnes řekl novinářům. Na jeho stranu se postavily odbory. Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů i svazu pracovníků kultury a ochrany přírody postup podniku odsoudilo, označilo ho za šikanu. Ředitel Národního parku Šumava Alois Pavlíčko dosud o žalobě nevěděl, postup parku označil za standardní a celý problém za účelově zveličený před volbami.
„I když jsou zaměstnanci odborníci, jsou loajální a dodržují všechna pravidla, přesto dochází k nesmyslným organizačním změnám. Je to způsob, jak se zaměstnanců zbavit. Jsou podávány výpovědi, které jsou zcela bezdůvodné a protizákonné,“ řekl Juha. Věří, že soud rozhodne v jeho prospěch. „Mám několik právních rozborů a vím, že je tam pochybení ze strany zaměstnavatele velmi mnoho,“ dodal.
Juha pracuje jako lesní inspektor, je členem odborů. V podniku působí 28 let. V minulosti vystudoval vysokou školu, nyní si doplňuje vzdělání. Vypracoval se z dělnické profese. Několikrát uspěl v soutěžích v těžbě dřeva. Loni dostal od správy parku výpověď z organizačních důvodů, tedy pro nadbytečnost. Několik míst podnik rušil, vzápětí ale podle odborářů vytvořil nová s totožnou náplní.
„Jde o běžný problém občanskoprávního charakteru účelově zveličený před volbami, protože jde o podnikového odborového funkcionáře,“ řekl dnes ČTK ředitel Národního parku Šumava Alois Pavlíčko. Připomněl, že organizační změny v parku se dotkly desítek lidí a výpověď dostalo více zaměstnanců, odbory ale podle Pavlíčkova názoru uplatňují rozdílný přístup.
Odbory informovaly o postupu správy a možném porušování předpisů ministra životního prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL). Ředitel správy Alois Pavlíčko pak příkaz zrušil. O několik měsíců později správa opět zahájila organizační změny. Juha kvůli nim dostal výpověď. Podnik mu nabídl jiné místo. Lesník je přijal, převeden na ně ale nebyl. Výpovědi se opakovaly. „Nejsem si vědom žádného provinění. Všechny podmínky jsem splnil,“ řekl Juha.
Ředitel Pavlíčko popřel informaci, že Miloš Juha pracuje v této organizaci 28 let, protože tam přešel z Jihočeských státních lesů teprve koncem roku 1993. Upřesnil, že nejméně do 30. června letošního roku, kdy končí výpovědní lhůta, zůstává Juha zaměstnancem správy. „Pokud přijme jiné místo nabízené zaměstnavatelem, zůstává,“ zdůraznil.
Podle místopředsedkyně Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody Heleny Borovičkové správa několikrát porušila zákoník práce, Juhu bezdůvodně znevýhodňuje a šikanuje. Uvedla, že přestože je Juha zaměstnanec podniku, do jeho budovy a své kanceláře nesmí. „Je to o to smutnější, že zákoník práce nedodržuje státní instituce,“ dodala. Nejvíc ji zaráží, že ministr, jehož úřad je zřizovatelem správy, případ neřeší.
Podle Pavlíčka je tento postup zaměstnavatele standardní jako vůči jakémukoli pracovníkovi správy parku. Upřesnil, že Juha předal svoji funkci, nyní je ve výpovědní lhůtě a má placené volno, proto nemá svoji kancelář.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch označil postup správy parku za „čistku, která odpovídá době normalizace či 50. let“. Řekl, že má informace i o dalších podobných případech. Jejich počet v soukromém sektoru i veřejné správě prý narůstá. „Dnes se mnozí zaměstnanci bojí vyjádřit svůj názor kvůli tomu, aby nepřišli o místo,“ dodal.
Kateřina Krausová