Pravice chce rozparcelovat Šumavu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Pravice chce rozparcelovat Šumavu
Author Václav Míka
Date 2002-01-31
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent

Praha – „Je to evidentní snaha o rozparcelování Šumavy! Jsem velmi rád, že kluby KSČM a ČSSD hlasovaly proti vrácení návrhu k přepracování. Pravice jasně ukázala, že obavy o rozparcelování a vytunelování Šumavy jsou oprávněné. Jsem velmi rád, že starostové viděli, kdo jak hlasoval.“

Prohlásil to ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD) poté, co pravice prosadila vrácení návrhu zákona o Národním parku (NP) Šumava do výboru pro životní prostředí. Návrh má právě snahám o parcelaci a zmenšení území NP zabránit. „Je velmi podivuhodné, že nám různí lidé házejí klacky pod nohy, když už existuje shoda mezi správou NP a obcemi, „ říká Kužvart, který se také pozastavuje nad podivnými procedurálními obstrukcemi, které odmítnutí zákona provázely. „Možná, že nebude vůbec žádný zákon. Dá se předpokládat, jakým spekulativním způsobem se s pozemky na Šumavě bude nakládat,“ varuje Kužvart.

Kalkulace s drahými státními výkupy

Poslanec KDU-ČSL Libor Ambrozek však Kužvartovy výroky o tunelování Šumavy považuje za neopodstatněné. Prodávání pozemků ve třetích zónách lze podle něj řešit novelizací zákona o prodeji státní půdy či jiných zákonů. Na dotaz Haló novin, proč se to tedy neřeší tímto zákonem, řekl Ambrozek, že návrh byl vrácen proto, že nejsou dořešeny náhrady obcím a fyzickým osobám. „Jednání na úrovni náměstků našeho ministerstva a ministerstva financí již proběhla,“ oponuje však Kužvart. „Demagogie jde tak daleko, že straší státním rozpočtem. Jim jde o to protáhnout privatizací maximum pozemků ve třetích zónách, což bude znamenat při vstupu do EU velké náklady při zpětných výkupech státem,“ tvrdí ministr k argumentům pravice.

Konsenzus NP a starostů

Ředitel Správy NP Šumava Ivan Žlábek, podle nějž je vrácení výboru třetí nejlepší a druhé nejhorší řešení, výsledek očekával. „Snažili jsme se vyřešit legislativní věci, které byly jablkem sváru mezi regionem a Správou NP. Díky dlouhodobé přípravě návrhu jsme se starosty našli určitý konsenzus. A jsme připraveni přežít neexistenci zákona i další rok.“ Pro starostku šumavské obce je smutné, že se NP Šumava stává politickou záležitostí. „Lepší žádný zákon, než paskvil,“ dodává. Vojtěch Filip (KSČM) však tvrdí, že pokud mají být některé věci ukládány nikoliv vládní vyhláškou, je třeba zákon mít. „Libor Ambrozek se tváří jako ochránce přírody, a přitom pravici jde o rozparcelování NP. Podle nás je přijatelná buď jednotná organizace s ministerstvem životního prostředí, nebo, pokud by už došlo k tomu, že by se rozdělila správa a hospodaření, jsou tady Lesy ČR, jimž by nedělalo problémy hospodaření v dalších lesích. Je sice pravda, že mezi částí starostů a vedení NP jsou vztahy lepší, ale všude problémy ještě nejsou odstraněny. Velké rozpory jsou zejména v oblasti Nové Pece a Horní Plané,“ dodává Filip. Ambrozek předpokládá, že na příštím plénu se rozhodne, jestli bude sněmovna zákon do voleb projednávat. „A pokud se vyřeší otázka náhrad, připouštím, že budu hlasovat pro tento zákon,“ dodává. Podle Kužvarta je však šance prosadit zákon do voleb nižší.