Premiéra rozčílil Modrý sloup

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Premiéra rozčílil Modrý sloup
Author Eva Tichá
Date 2007-10-31
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Topolánek v kraji, den druhý

Druhým dnem včera pokračovala navsteva Mirka Topolanka v regionu. Premiér si včera dopoledne prohledl veznici v Plzni na Borech, odpoledne se setkal s představiteli a občany Klatov, druhého největšího města kraje.

Klatovy - Premiér Mirek Topolanek se včera v Klatovech pekne rozcilil. Proc?

Kvůli hraničnímu přechodu Modrý sloup uModravy, který se leta nedari obcím pro turisty otevřít. Dosud tomu bránil postoj správcu národního parku. Ti tvrdí, že turisté by na Modrem sloupu znicili populaci tetřeva hlusce, který tam zije.

Když se s premiérem Mirkem Topolankem včera v Klatovech sešli šumavští starostové, souhlasne mu pokyvovali.

„Informace, že někdo míní porušit Schengen, je natolik sokujici, že to snad ani není možné. Musel to vymyslet blazen.

Tohle nemůžeme pripustit,“ rozcilil se premiér.

Narazel na fakt, že od Nového roku v celé republice padnou hranice. Když budou chtít lidé do zahranici, nebudou muset chodit nebo jezdit jen přes hraniční přechody a stezky, ale libovolnými misty.

Volny pohyb nebude platit pro chráněna místa Šumavy

Jenže to neplati pro Šumavu. Do první zóny, tedy oblasti nejprisněji chráněné, se nebude moci ani příští rok vstupovat. Takže například v okolí hory Ostry na Zeleznorudsku bude pohyb mozny jen současnou hraniční stezkou. Stejne to bude na Modravsku. Sice tam přes hranici z minulosti vede stezka, ale legalne ji prejit nelze.

„Představa, že historická cesta, která tam vždycky vedla - a kterou zastavili až bolsevici - nebude zpřístupnena, je zcela sokujici,“ prohlásil Mirek Topolanek.

Ze se něco takového na hranicích může od Nového roku prihodit, to se dozvedel poprvé až v pondělí, když prijel do Plzeňského kraje. „Jsem tu šest měsíců,“ bránil se ředitel šumavského národního parku František Krejčí. I on chce, aby turisté mohli přes Modrý sloup chodit. Sice ne celorocne, ale s určitým omezením tam návštěvníky klidne pusti. Starostové Šumavy s takovým řešením souhlasi. Jako „kompenzaci“ za některé zavřene oblasti chce národní park nove na hranici otevřít nejméně trinact stezek.

Otevrení hranice dnes brání negativní posudek znalce. Právě ten konstatoval, že turisté by na Modrem sloupu zlikvidovali populaci tetřeva. Modrava teď hleda jiného odbornika, který rekne pravý opak. Ostatne, i představitele národního parku letos v létě priznali, že stejne tetřevu jako na Modrem sloupu žije i na Poledníku. Ten je jedním z nejvíce navstevovaných míst Šumavy a ptak tam přesto prezil.

Premiér chce, aby Šumava zůstala zelena. Ne aby v ní nechávali odborníci stromy napadené kůrovcem uschnout a cekali, co se stane. „Jsem přítelem zelené Šumavy, ne experimentální,“ řekl.

„Politiku už tady byla spousta. žádný z nich se tak zemite nenastval, jako pan Topolanek. Ale reci už jsme slyseli plno. My očekávame také ciny, které zatím nikdo neuskutečnil. Uvidíme, co udela on,“ komentoval rec premiéra starosta Modravy Antonín Schubert.

„Jednani už bylo bezpočet, ale bez konce,“ připomněl také sušicky starosta Petr Mottl.

„Představa, že nebude zpřístupnena historická cesta, která mistem vždycky vedla - a kterou zastavili až bolsevici - je zcela sokujici.“ Premiér Mirek Topolanek