Prestižní značka pro NP Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Prestižní značka pro NP Šumava
Author Josef Maršál, Aleš Hazuka
Date 2001-05-08
Source ČT
Genre televize
Respondent Zdeněk Kantořík, Chris Hogan, Ivan Žlábek, Miloš Kužvart

ČT 1, Události

Josef Maršál, moderátor

Národní park Šumava nezíská prestižní značku PAN Parks, ta měla Šumavě usnadnit přístup k zahraničním dotacím na podporu cestovního ruchu. Zástupci stejnojmenné mezinárodní organizace, která uděluje toto ocenění za péči o přírodní hodnoty, tvrdí, že čeští správci chráněného území s nimi dostatečně nespolupracovali. Ředitel parku Ivan Žlábek tento závěr odmítá.

Aleš Hazuka, redaktor

Správci šumavského národního parku patřili k zakladatelům organizace PAN Parks, která vznikla za podpory Světového fondu na ochranu přírody. Po dvouletém jednání představitelé organizace však dospěli k závěru, že šumavský park prestižní značku nezíská.

Zdeněk Kantořík, mluvčí Správy NP Šumava

To rozhodnutí nás poněkud zaskočilo a překvapilo, nicméně ho samozřejmě respektujeme.

Aleš Hazuka, redaktor

Zástupci mezinárodní organizace mají výhrady ke způsobu hospodaření a k podobě zónace chráněného území. Ve svých plánech předpokládali, že na Šumavě vznikne celistvá zóna o výměře deseti hektarů, kde by byly vyloučeny jakékoliv zásahy člověka do přírodních procesů.

Chris Hogan, mluvčí organizace PAN Parks

Vedení parku nebylo ochotno dostatečně spolupracovat na plnění cílů naší organizace, a proto značku nezíská.

Ivan Žlábek, ředitel Správy NP Šumava

Já nevím o žádném zásadním rozporu, který bychom nesplňovali, aby nastal takovýto obrat.

Aleš Hazuka, redaktor

Obchodní značka PAN Parks, která se uděluje správám chráněných území, by měla návštěvníkům těchto lokalit zaručit vysokou kvalitu služeb při zachování vysoké kvality přírodního prostředí.

Miloš Kužvart, ministr životního prostředí /ČSSD/

To, že zatím nebyl šumavský národní pak zařazen do této sítě, není úplně dobrá zpráva, na druhou stranu já budu jednat s příslušnými organizacemi, protože se jedná o určité specifikum.

Aleš Hazuka, redaktor

Správci parku zatím jednoznačně neřekli, zda budou usilovat o prodloužení členství v prestižní organizaci PAN Parks. K partnerům této organizace nyní patří národní parky ve Francii, Polsku, ale také ve Finsku.