Prioritou má být rozvoj obcí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Prioritou má být rozvoj obcí
Author Jan Schinko
Date 2007-09-07
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Nekdy vhodna či nevhodna otázka vyvola necekanou odpoved. Mohla by se tato metoda pouzit i k prispení řešení kauzy Jak dal na Šumavě. přednimu ekologovi (normálnímu, nikoli ortodoxnimu) byla polozena otázka, co by se stalo, kdyby se v historickém jádru města zrušily dopravní znacky. Odpověděl, že celkem nic. První den by nebylo ve měste k hnuti. Druhy den by do města žádný ridic nejel, třetí den by zase zkusili jet, čtvrty den ne, a tak by se to vyvazilo do prumerne symbiozy člověk versus auto.

Podobna otázka (polozena zatím nebyla) zni: Co by se stalo, kdyby byl zrusen Národní park Šumava? V lesích by hospodařili Lesáci, na polích a loukach zemedelci, na pastvinach pastevci. Investice a architekturu by hlidaly stavebni úřady okresu Prachatice a C. Krumlova. vodní toky vodohospodari okresu. Na faunu a floru by dohlizely referaty životního prostředí okresu PT a CK prostřednictvím obci. Po chvíli zvazovani se nabízí odpověď na otázku, co by se stalo kdyby byl zrusen Národní park Šumava, že celkem nic.

V roce 1880 žilo na jihočeské Šumavě bez měst Prachatic a Vimperku 110 187 obyvatel, v roce 1930 přibližne stejne 107 030 obyvatel, v roce 1970 jen 42 778 obyvatel a v roce 1991 ještě o něco méně 41 661 obyvatel. Vzhledem k tomu, že v jihočeské části Šumavy chybí proti normálnímu stavu v roce 1930 asi 66 000 obyvatel, měl by být pro státní instituce včetně NP Šumava prioritni rozvoj obci, nikoli zakladani nových „Boubínu“ a vymezování bezpřístupných (to je skoro totéž co bezlidských), bezzásahových, bezinvestičních, bezcyklistických zón.

Jan Schinko, Č. Budějovice

(Autor nevybizi ke zrušení NPŠ, jen klade vhodnou či nevhodnou otázku, aby se odkryl pohled na jadro problemu Jak dal se Šumavou.)