Pro turisty otevíráme novou naučnou stezku „Fenomény horské přírody“, která končí u jednoho z pramenů Vltavy

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Pro turisty otevíráme novou naučnou stezku „Fenomény horské přírody“, která končí u jednoho z pramenů Vltavy
Author Jana Zvettlerová
Date 2010-07-02
Source TZ NPŠ
Genre tisk
Respondent

Po nové poválkové cestě, která je určena pouze pěším turistům, se dostanou návštěvníci NP Šumava až k prameni, který je vzdálený od modré turistické trasy Kvilda – Prameny Vltavy asi 60 m. Návštěvníci se cestou k prameni dozví i mnoho zajímavého na naučné stezce Fenomény horské přírody.

Jednou z nejzajímavějších novinek letošní sezóny v NP Šumava je otevření nové naučné stezky, která vede k jednomu z mnoha pramenů řeky Vltavy. Ten se nachází nedaleko od současného, pro turisty dobře známého pramene na úpatí Černé Hory.

„Vše okolo je prameniště Vltavy, včetně rašeliniště dole. Tento pramen je ale nejkrásnější, nejzajímavější. Jsme přesvědčeni o tom, že je to výtok z odvodňovací štoly nějakého středověkého důlního díla. Stopy po dolování jsou patrné na východních a severních svazích Černé hory – jsou to staré otevřené lomy, dnes zarostlé lesem, podivné násypy a jámy,“ řekl Pavel Hubený, vedoucí sekce CHKO Šumava a náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava.

Naučná stezka Fenomény horské přírody vede po celé délce cesty. Lidé se dozvědí více o zdejší přírodě – jak se vyvíjela, jak vypadá dnes a jak se bude vyvíjet v letech budoucích. Nedílnou součástí naučné stezky budou informační tabule o zdejší flóře – rostliny pak mohou návštěvníci vidět i podél cesty.

V horní části stezky informujeme také o tom, jakým způsobem ovlivňují lidé, vítr i kůrovec šumavské lesy.

„Naučná stezka je dalším z projektů, kterým se snažíme hostům NP přiblížit vysokou hodnotu šumavské přírody. Tuto lokalitu jsme nevybrali náhodou, zájem ze strany hostů NP o vznik této naučné stezky je letitý,“ řekl František Krejčí, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Novou poválkovou cestu, na níž návštěvníky navede informační tabule, budou moci využít pouze pěší turisté.