Problémy s pozemky pro sjezdovky se zhoršují

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Problémy s pozemky pro sjezdovky se zhoršují
Author Tomáš Přibyl
Date 2007-10-12
Source prachatickonews.cz
Genre tisk
Respondent

Prachatice - Prachaticka radnice má problémy s pripravou vykupu pozemku pod sjezdovkou z Libína na Libinské Sedlo. Jde o jednu ze sjezdovek lyžařského areálu na Libine, na jehoz priprave pracuje radnice už několik let. V jednanich o vykupu pozemku pribyvaji lidé, kteří bud své pozemky prodat nechtějí nebo za ne chtějí vysoké ceny. Prachaticka radnice se do jednání o vykupu pozemku pro sjezdovku z Libina na Libinské Sedlo pustila před více než rokem. V letošním rozpočtu na to měla připraveny čtyři miliony korun. V prosinci roku 2006 radnice informovala o tom, že vykupy připravuje, ale ze se zatím nedohodla s jedním majitelem - více zde.

Na začátku roku se problémy s vykupem pozemku zabyvalo i zastupitelstvo. Přímo na jednání se mluvilo opět jen o jednom člověku, kterych nechce potřebný pozemek prodat nebo chce podle radnice neumerne vysokou cenu. Informovali jsme o tom zde. Na jedné z následujících tiskových konferenci pak starosta Jan Bauer upřesnil, že jde o dva pozemky.

Nejnovější informace mluví už o trech majitelich pozemku, kteří chtějí bud více peněz, než radnice nabízí, nebo nechtějí prodávat vůbec. Není přitom jasne, zda vysokou cenou majitele říkají proto, že prodávat nechtějí. „Nedokazu do těch lidi úplně vidět,“ řekl starosta Prachatic Jan Bauer.

Město kvůli pozemkum pod první sjezdovkou z Libina na Libinské Sedlo jedna s osmi soukromými vlastníky a s Pozemkovým fondem a Lesy České republiky. „Umime se domluvit s Pozemkovým fondem a Lesy České republiky a z osmi vlastníku máme od pěti pozitivní stanovisko, že jsou ochotni bud prodat nebo pozemky smenit za jiné,“ řekl Jan Bauer.

Radnice vedla s majiteli pozemku několik jednání. Na Libínském Sedle navíc formou veřejného projednani areál s dvěma zhruba patnáct set metru dlouhými sjezdovkami a lyžařskými trasami představila veřejnosti. Od začátku přitom město nabizelo všem majitelům stejnou cenu. „Mam pocit, že se chovame slusne a transparentne vůči všem. My jsme nabizeli osmdesát korun za metr čtvereční. Podle meho názoru je to cena velice slusna,“ řekl Jan Bauer. Jde o podobnou cenu, za jakou město vykupovalo pozemky pro stavbu rodinných domu v lokalitě Pod Cvckovem. V kontrastu k nabídnute cene na Libínském Sedle, je ale rozhodnutí zastupitelu, že za pozemek u Komercni banky, který město nabízí k prodeji, chtějí 1 500 korun za metr čtvereční. Podle dostupných informaci chce jeden z majitelu tisíc korun za metr čtvereční. „Určitě to nebudeme dělat za cenu, že se necháme cenove vydirat a ze vykupem za nesmyslne ceny bychom poslali město do neutesene finanční situace,“ řekl Jan Bauer.

Zastupitelstvo nyní bude muset rozhodnout jak dal. Podle starosty bude moct zastupitelstvo vybirat z několika variant. První počítá s tím, že už připravena projektova dokumentace pro sjezdovku na Libinské Sedlo skončí v supliku. Druhou variantou pak je, pustit se do pripravy druhé sjezdovky, která má vest z Libina k Fefrovskému rybniku. Ta je v podstatě jen ve fázi studie, objevily se kolem ní problémy kvůli vlivu na životní prostředí a křížuje navíc silnici z Prachatic do Volar. Druha sjezdovka má ale tu výhodu, že její navrzena trasa vede po pozemcích města. Další varianta počítá s tím, že by se začala hledat nova trasa. V uvahu přitom pripada i to, že by město spojilo sily s občanským sdružením, které na Libínském Sedle provozuje maly lyžařský areál. „Diskutovali jsem o tom, že bychom ten jejich areál rozsirili ještě o jednu sjezdovku,“ řekl Jan Bauer.

Kterou variantu zastupitele zvoli, by se mělo ukázat v listopadu, kdy se tím mají zabyvat. Mohou přijít i s jinými možnostmi řešení. Zatím je jen jasne, že před prázdninami diskutovanou možnost uhnuti trasy sjezdovky před pozemky majitelu, se kterými se město zatím nedohodlo, nedoporučil projektant.

Radnice už do pripravy projektu sjezdovky z Libina na Libinské Sedlo investovala několik set tisíc korun.