Projekt Areál zdraví Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Projekt Areál zdraví Šumava
Author Vendula Mouchová, Kristina Vrkočová
Date 2001-06-11
Source ČT
Genre televize
Respondent František Marek, František Střeleček, Zdeněk Kantořík

ČT 1, Večerníky

Vendula Mouchová, moderátorka

Rozvoj regionu Šumava je cílem mezinárodního projektu s názvem Areál zdraví Šumava, který je financován z peněz Evropské unie. Důraz je kladen především na rozvoj cestovního ruchu. Jednou z první obcí, která se do projektu zapojila, je Laziště na Prachaticku.

Kristina Vrkočová, redaktorka

Zemědělství a cestovní ruch by podle iniciátorů projektu měly být stejně jako v sousedním Bavorsku hlavním předpokladem rozvoje Šumavy. Zemědělci upozorňují na nutnost finanční podpory.

František Marek, ZVO, s. r. o. Dřešínek

Pokud někdo neumožní tedy, aby ten dobytek tady byl a pás se, tak ta krajina bude devastovaná, bude to zarůstat, zůstane to tady tak, jako to kdysi byl prales.

Kristina Vrkočová, redaktorka

Garantem odborné spolupráce například při čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie bude pro všechny zájemce Jihočeská univerzita.

František Střeleček, rektor Jihočeské univerzity

Pracovali jsme na projektu SAPARD, takže i nějaké zkušenosti máme a vidíme, že zejména ty podolské oblasti je třeba intenzívně rozvíjet.

Kristina Vrkočová, redaktorka

Projekt podporuje také Národní park Šumava, který ročně navštíví téměř dva miliony turistů.

Zdeněk Kantořík, mluvčí Správy CHKO Šumava

Je potřeba ty aktivity rozšířit i za hranice národního parku do chráněné krajinné oblasti, rozvinout široké formy šetrné turistiky i do těchto pošumavských oblastí.

Kristina Vrkočová, redaktorka

Cílem projektu je, aby se do rozvoje regionu aktivně zapojili místní občané. Jejich zájem je podle regionální rozvojové agentury stále malý. Konkrétním příkladem zapojení místních obyvatel do rozvoje regionu je drslavická tvrz. Její majitel pracuje na tom, aby se z nedávné zříceniny stal středověký hotel.

Vendula Mouchová, moderátorka

Pondělní Večerník sice končí, ale už za pár minut začíná na programu ČT 2 pořad Regiony. Těší se na vás kolega David Jakš. Hezký večer.