Propouštění je nezbytné

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Propouštění je nezbytné
Author Radovan Holub
Date 2006-10-02
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Z vašich dopisů

Nás deník přinesl nedávno materiál, v němž upozornil, že se v Národním parku a chráněné krajinné oblasti Šumava chystají změny, výrazně připomínající personální čistky, neboť propuštění budou odborníci, kteří nesouhlasí se současným vedením parku. Stanovisko parku nám zaslal jeho mluvčí Radovan Holub.

Občanské sdružení Šumava 21 vydalo jménem Výboru obcí NP Šumava 7. září prohlášení, v němž se říká, že plánovaná reorganizace lesních správ NP Šumava, která má vstoupit v platnost 1. 10. 2006, je radikální zásah do života v regionu. V dopise Výboru obcí NP Šumava ministrovi životního prostředí Petru Janu Kalašovi žádá 12 z 22 Šumavských obcí dne 21. září zastavení a zrušení reorganizace a personálních změn v Národním parku Šumava. Rádi bychom v této souvislosti upozornili na několik závažných skutečnosti: Reorganizace v Národním parku Šumava se netýká jen lesnictví. Je nezbytně nutná a kopíruje v tomto směru vládní politiku. Podobně nebo větší organizační změny jsou běžné ve všech organizacích, v současné době probíhají Např. v dřevozpracující firmě Lira v Horní Plané. I v Národním parku Šumava je nutné zefektivnit řízení a snižovat provozní náklady. Snižování počtu zaměstnanců ve státních organizacích je meziročně závažné o 2% a neměli by je zpochybňovat ani regionální politici. Reorganizace v NPŠ je dlouhodobě plánovaná organizační změna, která vychází mj. z personálního auditu, provedeného v NPŠ v prosinci 2004 a v březnu 2005. Návrh auditora z března 2005 doporučuje: „Zásadní je pracovat na změně koncepce „těžebního závodu“ na koncepci „ochrany přírody“, včetně její vnitřní i vnější propagace. Zmenšení počtu lesních správ v NPŠ doporučuje také například uznávaná organizace PAN Parks, zabývající se národními párky a rozvojem v jejich regionech. Cílem je zlepšit organizační strukturu a profesionalitu pracovníků parku zejména v době, kdy je třeba důsledně likvidovat každý kůrovcový strom ve II. zóně NP. Správa NP a CHKO Šumava proto upřednostňuje ekologicky myslící zaměstnance, tedy i lesníky, nikoli hospodářské pracovníky, zaměřené pouze na těžbu dřeva a výnosy z lesa.

Je také třeba konstatovat, že stavy lesního personálu i celá organizace lesnictví je v NPŠ stejná jako před rokem 1989. V NPŠ byly privatizovány pouze dělnické profese (pěstební činnost, těžební činnost) a tím byla podstatně snížena náročnost práce lesníků a jejich pracovní využití. Těžební činnost je utlumena v důsledku zastavení kalamity kůrovce, úkoly v lesnické činnosti klesly (nevznikají holiny z úmyslně těžby). Na území NP je třeba sjednotit pohled lesníků a ekologů, což se zatím za 15 let existence parku nepodařilo. V sousedním Národním parku Bavorský les je to samozřejmostí, což znamená mj. i zlepšení jeho image na veřejnosti. V neposlední řadě jde i o úspory finančních prostředků státu. Naprostá většina zaměstnanců, jichž se změna týká, najde uplatnění v nové organizační struktuře. Případně zastavení organizačních změn by vedlo k prodloužení existenční nejistoty zaměstnanců. Ukončení pracovního poměru se Týká pouze třinácti zaměstnanců správy a jen s pěti zaměstnanci bylo projednáno ukončení pracovního poměru výpovědi z organizačních důvodů. Z toho dva bydlí na území NP. Odborová organizace správy NP a CHKO Šumava konstatovala, že průběh a projednání organizačních změn byly korektní a s ohledem na pracovní a sociální stránku věci.

Radovan Holub, mluvčí správy NP a CHKO Šumava