Proti kácení na Šumavě se scházejí další podpisy vědců

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Proti kácení na Šumavě se scházejí další podpisy vědců
Author Soňa Remešová, ČTK
Date 2001-05-30
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Praha – Pod dopis ministrovi životního prostředí Miloši Kužvartovi, kterým vědci protestují proti kácení kůrovcem napadených stromů v Národním parku Šumava, se podepsali další odborníci. ČTK o tom dnes informoval pracovník Botanického ústavu Akademie věd Jiří Liška. Listinu s podpisy stovky vědců, od které se distancoval jeden ze signatářů Jan Pokorný, nepokládá Kužvart za směrodatnou. Své rozhodnutí kácet v nejcennějších částech Šumavy pokládá za oprávněné a účinné.

Liška zdůraznil, že ačkoli výzva vědců vznikla více než před rokem, je stále aktuální. „Text dopisu koloval mezi odborníky dlouho. Nicméně je stále aktuální, ba dokonce stále aktuálnější,“ uvedl. Pokorný právě kvůli tomu, že svůj podpis připojil k výzvě již loni, od dopisu ustoupil. Dopis je podle něj propagandou a manipulací s informacemi. Organizátoři totiž podle něj zamlčeli, že mnoho odborníků s výzvou nesouhlasí.

„Naším cílem bylo vyslovit silnějším hlasem názor přírodovědců, ne provádět sociologický průzkum či dokonce sbírat podpisy těch, kteří mají jiný názor,“ reagoval na Pokorného výtky Liška.

Iniciátoři dopisu reagovali na rozhodnutí správy parku vykácet letos při likvidaci kůrovce asi 3000 krychlových metrů dřeva napadených stromů. Kácení, které začalo v dubnu, podle jeho odpůrců park ohrožuje. Je v rozporu s mezinárodně uznávanými principy ochrany přírody, což správa parku zpochybňuje.

Správa šumavského parku bude letos kácet stromy napadené kůrovcem ve 49 lokalitách o rozloze 1400 hektarů. Asanovat se budou pouze takzvané aktivní kůrovcové stromy, dřevo zůstane na místě, aby zetlelo. Základním cílem je ochránit pralesní zbytky porostu před nepřirozeně rychlým rozpadem a obnovit přirozené regulační schopnosti ekosystému. Loni bylo podle správy parku nutné v 53 lokalitách parku vykácet zhruba 5000 krychlových metrů napadených stromů, což je polovina proti roku 1999.