Proti kácení v šumavském pralese je i jeden z lesníků správy parku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Proti kácení v šumavském pralese je i jeden z lesníků správy parku
Author Robert Malota
Date 1999-08-05
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Vimperk – Názory ekologických aktivistů, kteří nesouhlasí s kácením kůrovcem napadených stromů v prvních zónách Národního parku Šumava, otevřeně podpořil i jeden za zaměstnanců Správy Národního parku Šumava.

Pěstební inspektor Petr Ješátko míní, že lesnicky vhodné řešení, jak v oblasti Trojmezenského pralesa zastavit kůrovcovou kalamitu, správa parku promeškala, když v zóně Trojmezná dříve nenechala zpracovat několik roztroušených stromů, do nichž brouk nalétl.

„Dnes, kdy se kůrovec v této části Šumavy mnoho roků množí, je na zásah pozdě. Proto bude vhodnější – s výjimkou jednoho porostu – v prvních zónách oblasti Trojmezná a Smrčina kůrovcové stromy nekácet, neboť hrozí velké riziko vzniku holin a následného rychlého rozvrácení větrem a částečně i lýkožroutem,“ tvrdí Ješátko. Připomněl, že většina nových smrčků se v Trojmezenském pralese objevuje a přežívá pouze na rozpadajícím se dřevě padlých stromů.

Řekl, že už teď je například na Smrčině ve výškách okolo 1280 metrů nad mořem pod porosty patrné nejenom zmlazení smrku, ale i buku a jeřábu. „Vzniká zde opravdu přírodní porost. V případě, že správa parku napadené stromy pokácí, bude tento nový les zničen,“ dodal Ješátko. Loni v říjnu dokonce na ředitele šumavského parku Ivana Žlábka podal trestní oznámení, když mu kromě jiného vyčetl, že při svém nástupu do funkce v roce 1995 nezasáhl proti kůrovci i v první zóně parku.

Mluvčí Správy Národního parku Šumava Zdeněk Kantořík se domnívá, že Ješátkův názor je mezi lesníky, kteří na správě pracují, spíše výjimkou. Souhlasí, že mladé stromy rostou nejlépe na starém dřevě. „Všechny stromy, které v prvních zónách porazíme, proto také zůstávají ležet na místě. V Trojmezenském pralese jsme chtěli kácet letos právě z toho důvodu, aby se kůrovec nestačil ještě více rozšířit,“ zdůraznil Kantořík.

Kůrovcem napadené stromy v Trojmezenském pralese, které leží na území prvních zón a jež správa parku vytipovala k pokácení, od minulého týdne vlastními těly brání tři desítky ekologických aktivistů.