Ptačí král lesů

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Ptačí král lesů
Author Radka Borovičková, Eva Hirschová
Date 2007-10-18
Source Květy
Genre tisk
Respondent

Tetřev má sice harém, ale budoucnost nejistou

Vycpane tetřevy bezne najdeme na zamcích i v lecjake venkovské hospode. Těch zivých ale v přírodě zbývá posledních pár stovek. Symbol horských lesu malem docela vymizel. A nejen u nás.

Mezi jeho pribuzne pocitame tetrivky, jeřábky a severské belokury. Všichni tito ptáci mají operene nohy až k prstum. To svědčí o prizpůsobení tetřevovitých chladnemu podnebi. má snad na jejich ubytku podíl dnes tolikrát zminované globalni oteplovani? Je to trochu složitejsi. Tetrevi mají vyhranene naroky na potravu a potrebuji zit v rozsahlých zdravých jehlicnatých lesích. A hledejte něco takového u nás! Navíc ve středu Evropy nemají ani jinak lehky život. Hnizdi na zemi, kde je rusi houbari a ohrozuji lisky, přemnožení divocaci i postupně rostouci populace krkavcu. Nejpřirozenéjsi potrava tetřevích mladat jsou mravenci kukly, jenomže v poškozených lesích se moc mravenist najít neda. Aby prezili zimu, musejí se tito ptáci dostatecne vykrmit. Kromě zaludu, hmyzu, jesterek a mladat hadu muzou vyuzit jen jeden dostatecne bohaty zdroj potravy, a to boruvci a brusinci. Jenže i tyto porosty trpi necitlivými zásahy lesní techniky a nadmerným sberem pomoci hřebenu. Tetrevi tvoří haremy. Jeden samec oplodni několik samic, které pak samy vychovávají mlade. Zdalo by se tedy, že lov samcu kvůli ceneným mysliveckým trofejim nemůže škodit. Ve skutečnosti ovšem myslivci pripousteji, že lov býval neumerne velký a jeho zákaz přišel pozde. Zkratka „kauza tetřev“ má tolik navzájem propletených kořenů, že zachrana ptačích kralu našich lesu se zatím zdá být v nedohlednu.

Nebezpečne tokani

Tetrevi při toku ztraceji veškerou vrozenou ostrazitost. Pokud tokajici samec nenajde soka, se kterým by mohl zmerit sily, může pozornost uprit na nahodneho kolemjdoucího. Utocici kohout vám sice neublizi, ale strach nazene. Doporucujeme sporadany ustup, po chvíli totiž nabude přesvědcení, že zvítězil, a necha vas na pokoji.

4x O TETREVU HLUSCI

1. Druhove jmeno dostal podle toho, že v jedné fázi toku opravdu ztraci na pár sekund sluch. Rozevre totiž zobak natolik, že klouby dolní čelisti stlačí oba zvukovody.

2. Vyrabi perly!

Tetřeví perly se říká dokulata ohlazeným kamínkům, které lze najít v jeho žaludku. Polyká je, aby mu pomáhaly rozmělnit potravu.

3. Jeho chov je mimořádně náročny, protože není lehké zajistit mu potravu a ohrožují ho cetni paraziti a nemoci.

4. Jedina původní stala populace v Česku se nyní udrzuje na Šumavě. Myslivci se snaží tyto krasavce vysazovat i v Krkonosich, Jesenikach, Beskydech a Brdech, ale výsledky stále nejsou uspokojive.

TETREV HLUSEC

Hrabavy ptak zijici v jehlicnatých lesích Evropy a Asie. Samec vazi až 6 kga meri přes metr. Nenapadne zbarvena samice na jare sedi zhruba na sesti vejcich. Mladata dovedou letat již po trech týdnech, aby mohla nocovat na vetvich stromů. Tetrevi se neobejdou bez jehlici, lesních bobuli a hmyzu.