Rada Národního parku Šumava nepřijala dlouhodobou strategii parku

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Rada Národního parku Šumava nepřijala dlouhodobou strategii parku
Author Eva Souhradová, Petr Šuleř
Date 2005-12-13
Source ČT
Genre televize
Respondent Radek Mrkvička, Jaromír Bláha, Stanislava Barantálová, Tomáš Vrška, Radovan Holub

ČT 1

Eva Souhradová, moderátorka

Rada Národního parku Šumava nepřijala dlouhodobou strategii parku. Nepřímo tak zamítla i memorandum o spolupráci a postupném sloučení s bavorským národním parkem, o kterém jsme vám říkali včera. Materiál zablokovali místní starostové. Těm se nelíbí především rozšíření bezzásahových zón. Bojí se jak šíření kůrovce, tak omezení hospodaření na svém majetku.

Petr Šuleř, redaktor

Na sloučení a zvětšení nejpřísněji chráněných zón se dohodlo v letošním roce vedení národního parku s ministerstvem životního prostředí. Argumentují především doporučením mezinárodních organizací a lepšími možnostmi ochrany přírody. Rozšíření bezzásahových zón až na třicet procent plochy obsahuje i memorandum, které včera podepsali ředitelé šumavského a bavorského parku. Starostové, kteří jsou členy rady, s tímto krokem ale rozhodně nesouhlasí.

Radek Mrkvička, starosta Volar /nezávislý/

Myslím si, že si musí státní úředníci uvědomit, že jsou oni na našem území, že stále na listu vlastnictví jsme napsaný my.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Blíží se volby, jde o politickou licitaci na úkor národního parku a na úkor přírody národního parku.

Petr Šuleř, redaktor

Starostové shodně tvrdí, že nemají nic proti možnému sloučení obou parků. Obsah memoranda je ale podle jejich slov mimořádně překvapil.

Stanislava Barantálová, starostka Borové Lady /nezávislá/

Samozřejmě, že nás to velice nepříjemně překvapilo, protože jsme se to dozvěděli, někteří v pátek, kteří byli vyvoleni. A ti, kteří nebyli, tak bohužel až včera.

Petr Šuleř, redaktor

Pro přijetí dlouhodobé strategie a vize národního parku, obsahující i právě rozšíření bezzásahových zón, dnes naopak hlasovali členové takzvané Vědecké sekce Rady.

Tomáš Vrška, člen Vědecké sekce Rady Národního parku Šumava

Vědecká sekce souhlasí se současným zněním materiálu.

Petr Šuleř, redaktor

Starosty spíše podporuje kraj a někteří lokální politici. Se strategií naopak kromě výkonného vedení parku a vědecké sekce rozhodně souhlasí i ekologičtí aktivisté. Jejich hlasy ale nestačily a materiál dnes nebyl přijat.

Radovan Holub, tiskový mluvčí Správy Národního parku Šumava

Výsledek jednání se celkem dal očekávat. Není to zas takový průšvih vzhledem k tomu, že vize a strategie národního parku nejsou právně závazné dokumenty.

Petr Šuleř, redaktor

Vedení národního parku chce s představiteli měst a obcí i přes jejich negativní stanovisko znovu jednat. Starostové zároveň odmítají, že by za jejich rozhodnutím stály jakékoliv ekonomické zájmy.