Rada poradním orgánem

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Rada poradním orgánem
Author Marie Ratajová
Date 1995-02-16
Source Prachatický deník
Genre tisk
Respondent

Podle návrhu by daně měly v budoucnu zůstat v místě podnikání

Poprvé od doby, kdy jako ředitel Správy Národního parku Šumava nastoupil Ing. Ivan Žlábek, se koncem minulého týdne sešla Rada NP Šumava.

V úvodu jednání informoval profesor Čech o projednání územních plánů mezi obcemi a NP Šumava.

Oživení půjde do vlády

Na programu Rady byl i návrh usnesení vlády na oživení rozvoje regionu Šumava. Ministerstvo životního prostředí a ministerstvo hospodářství materiál předloží v nejbližší době k projednání vládě ČR. Rada navrhuje v návrhu upravit způsob čerpání daňové výtěžnosti z území podle podnikatelských aktivit. Doposud je rozhodujícím faktorem pro odvádění daní sídlo firmy, které je často mimo region Šumava.

Informace Ing. Hladilína, náměstka ředitele NPŠ, se týkala nového návrhu zonace parku, který bude ještě konzultován s příslušnými obecními a okresními úřady.

Maximum tvoří nahodilá těžba

O způsobu hospodaření v lesích v Národním parku Šumava hovořil náměstek ředitele NPŠ Košíček. Celkem dvanáct lesních správ, řízených po zrušení mezičlánků přímo Správou NP Šumava, obhospodařuje 55 tisíc hektarů lesního a půdního fondu. Dále uvedl, že 90 % těžby je těžba nahodilá, to znamená způsobená kůrovcem a polomy. V budoucnu by se na území parku mělo ročně těžit 60 až 70 tisíc kubických metrů dřeva a na tomto množství by se měla těžba ustálit.

Rada bude ve dvou sekcích

Rada Národního parku Šumava se na jednání také dohodla na rozdělení do dvou skupin. Ve vědecké sekci budou pod vedením profesora Čecha pracovat odborníci, v regionální sekci se budou scházet zástupci orgánů státní správy a samosprávy. Předsedat jí bude poslanec Parlamentu ČR Ing. Ivan Bečvář.

Členem druhé sekce se stal přednosta OkÚ Prachatice RNDr. Karel Škácha, CSc., který ke změnám působení Rady NPŠ uvedl: „Přál bych si, aby se Rada NPŠ scházela jako poradní orgán ředitele parku ve chvíli, kdy on bude potřebovat znát její názor. Chtěl bych, aby se jednalo o orgán pracovní, který je schopen věcného a přínosného jednání. Jen v takovém případě má jeho existence smysl. Nerad bych, aby se opakovala situace z minulosti, kdy Rada za celou dobu své působnosti nenalezla s vedením NPŠ společnou řeč.“ Nadále by se měla Rada NPŠ scházet podle potřeby a svolávat by ji měl ředitel NPŠ. Zhruba dvakrát za rok by se navíc měli sejít představitelé obcí, kterých se problematika parku týká.

Marie RATAJOVÁ, Okresní úřad Prachatice