Rakušané chtějí, aby Češi kůrovcovou kalamitu na Šumavě nezanedbali

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Rakušané chtějí, aby Češi kůrovcovou kalamitu na Šumavě nezanedbali
Author Českobudějovický deník
Date 2008-10-20
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Včera se sešel velvyslanec České republiky v Rakousku Jan Koukal s Johannesem Wochmacherem, nadlesním hornorakouského kláštera Schlägl, ministerským radou Albertem Knielingem z ministerstva životního prostředí a generálním sekretářem sdružení Land & Forst Wernerem Andrä. Důvodem návštěvy velvyslance byla kůrovcová kalamita v Národním parku Šumava, která se především v posledních dvou letech silně projevuje v oblasti tzv. Trojmezí na hranici Rakouska, Bavorska a České republiky.

Klášter se brání

Nejtragičtější dopad má na lesy ve vlastnictví zmíněného kláštera Schlägl nacházejících se ve výběžku Horních Rakous hraničícím s Českem. Rakouské sdružení Land & Forst se v této věci obrátilo i na ministryni zahraničních věcí Plassnikovou a ministra životního prostředí Prölla.

Mezi českým ministerstvem životního prostředí a rakouskými ministerstvy existuje výměna dopisů, ale společný postup boje s rozvíjející se přírodní katastrofou zatím schází. Podle stanoviska rakouské strany je důležité a pro ochranu oblasti životně potřebné dosáhnout shody do konce tohoto roku, aby se stihlo příští vegetační období, jinak hrozí nevratné zničení lesního porostu v uvedené oblasti. Představitelé kláštera Schlägl během schůzky dokladovali, že kůrovec se už několik let prokazatelně šíří z české strany – konkrétně z Národního parku Šumava. Českou stranou prý není dodržována dohoda z roku 2005 o zřízení dvousetmetrového ochranného pásu podél státní hranice, kde bude prováděna mechanická asanace bez použití těžké mechanizace.

V současnosti je poškozeno asi 90 hektarů lesa, tj. dvakrát větší plocha než loni. Škoda činí údajně milion EUR.

Rakouská a bavorská strana připravují stížnost na postup českých orgánů na evropské úrovni. Velvyslanec Koukal přislíbil, že se pokusí znovu projednat stanoviska rakouských a bavorských institucí společně s Jihočeským krajem, která by měla vést k rychlejšímu zahájení záchranných prací s ministerstvem životního prostředí a NP Šumava.