Rozšíření bezzásahových zón na Šumavě

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Rozšíření bezzásahových zón na Šumavě
Author Michal Schuster, Petr Šuleř
Date 2005-12-27
Source ČT
Genre televize
Respondent Karolína Šůlová, Zdeňka Lelková, Radek Mrkvička, Jaromír Bláha, Radovan Holub

ČT 1

Michal Schuster, moderátor

Ministerstvo životního prostředí částečně omezilo plány na rozšíření prvních bezzásahových zón na Šumavě. Na jejich zvětšení se přitom před třemi týdny dohodli představitelé českého a bavorského parku. Proti se ale velmi ostře postavili starostové, kteří se obávají například šíření kůrovce.

Petr Šuleř, redaktor

Na sloučení a rozšíření nejpřísněji chráněných zón se dohodlo v letošním roce vedení národního parku s ministerstvem životního prostředí. Argumentují především doporučením mezinárodních organizací a lepšími možnostmi ochrany přírody. Zvětšení bezzásahových zón až na třicet procent plochy obsahuje i memorandum, které 12. prosince podepsali ředitelé šumavského a bavorského parku. Proti se ale velmi ostře postavili místní starostové.

Karolína Šůlová, tisková mluvčí ministerstva životního prostředí

Ministerstvo životního prostředí stanovisko šumavských obcí vnímá, právě proto přistoupí k vyhlášení bezzásahového území, v tuto chvíli na dvaceti procentech plochy národního parku.

Zdeňka Lelková, starostka Stožce /nezávislá/

Já si myslím, že ze strany ministerstva to není ústupek, ale že to je vrácení se zpátky k původní dohodě.

Petr Šuleř, redaktor

Ministerstvo životního prostředí podle mluvčí Karolíny Šůlové částečně reagovalo i na výsledky zasedání Rady šumavského národního parku. V té jsou zastoupeni jak starostové, tak odborníci na ochranu přírody. Na rozšíření bezzásahových zón se tento orgán nedokázal shodnout.

Radek Mrkvička, starosta Volar /nezávislý/

Myslím si, že si musí státní úředníci uvědomit, že jsou oni na našem území, že stále na listu vlastnictví jsme napsaní my.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Obce nejsou majiteli pozemků v národním parku, až na malé výjimky.

Petr Šuleř, redaktor

Představitelé šumavských měst a obcí se podle svých slov obávají hlavně šíření kůrovce z přísně chráněných oblastí parku.

Radovan Holub, mluvčí Správy Národního parku Šumava

Ministerstvo životního prostředí podpořilo naše stanovisko, ale postupně musíme mít nějaký cíl a ten cíl je třicet procent bezzásahového území do roku 2010.

Petr Šuleř, redaktor

Místní starostové i lokální politici odmítají, že by byli motivováni ekonomicky nebo politicky. Neoficiálně ale připouštějí, že další strategie parku může částečně záviset i na výsledku voleb v příštím roce. Do té doby chtějí ale ochranáři s představiteli měst a obcí stále jednat.