Rozšíření chráněných lokalit v NP Šumava

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Rozšíření chráněných lokalit v NP Šumava
Author Michal Schuster, Aleš Hazuka
Date 2006-04-13
Source ČT
Genre televize
Respondent Libor Ambrozek, Jaromír Bláha, Radek Mrkvička, Alois Pavlíčko, Stanislava Barantálová

ČT 1

Michal Schuster, moderátor

Ministerstvo životního prostředí odložilo rozšíření nejpřísněji chráněných lokalit v Národním parku Šumava. Po jednání se starosty šumavských obcí to řekl ministr Libor Ambrozek. Správci parku by chtěli v nových zónách nechat lesy svému přirozenému vývoji. S rozšířením těchto zón ale obce nesouhlasí.

Aleš Hazuka, redaktor

Letitý problém zůstává stále nedořešený. Původní plán ministerstva počítal s rozšířením nejcennějších zón na třicet procent plochy parku. V těchto oblastech by tak správci parku nezasahovali do přírodních procesů. Nesměli by tady také kácet stromy. Podle ministra životního prostředí správní řízení dosud nezačalo.

Libor Ambrozek, ministr životního prostředí /KDU-ČSL/

Tam musí být dosaženo dohody s obcemi a kraji, tak v této atmosféře samozřejmě začínat nějaké oficiální projednávání by nebylo rozumné.

Aleš Hazuka, redaktor

Ekologičtí aktivisté postup ministra ostře kritizují.

Jaromír Bláha, Hnutí Duha

Návrh de facto znamená, že Šumava definitivně přestane být mezinárodně uznávaným národním parkem.

Aleš Hazuka, redaktor

Někteří starostové takzvanou novou zónaci dlouhodobě odmítají. Obávají se šíření kůrovce a omezení hospodaření ve svých lesích. Volarští, kteří mají v chráněném území asi osm set hektarů, teď chtějí své pozemky vyjmout z nejcennějších ploch.

Radek Mrkvička, starosta Volar /ČSSD/

Je to zatím příprava těch, opravdu těch kroků, které by byly potřebné k tomu, abychom v případě potřeby mohly z národního parku vystoupit.

Aleš Hazuka, redaktor

Zástupci samospráv napsali své výhrady do takzvaného desatera, které předali ministrovi. Současně navrhli rozpustit stávající řadu šumavského parku, která je podle nich nepružná a nefunkční.

Stanislava Barantálová, starostka Borových Lad /nezávislá/

Myslím si, že by to bylo velice správné řešení.

Alois Pavličko, ředitel Správy NP Šumava

Zásadním způsobem řadu nelze rekonstruovat, ale dílčí změny můžeme udělat.

Aleš Hazuka, redaktor

Diskuse o budoucnosti tohoto chráněného území nekončí. Šumavští starostové zamíří příští týden do Poslanecké sněmovny, kde se uskuteční veřejné slyšení o zdejším národním parku.