Rysí stopou

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Rysí stopou
Author Helena Kovaříková
Date 2008-12-01
Source denik.cz
Genre internet
Respondent

V jedné šumavské hospodě pravidelně sedáváme pod zarámovaným barvotiskem se známým výjevem: po uzounkém chodníčku vytesaném ve skále kdesi pod horským vrcholkem přichází švarný horal s flintičkou, v kloboučku s kančí štětkou, a rázuje si to po té římse, jako by se nechumelilo.

V jedné šumavské hospodě pravidelně sedáváme pod zarámovaným barvotiskem se známým výjevem: po uzounkém chodníčku vytesaném ve skále kdesi pod horským vrcholkem přichází švarný horal s flintičkou, v kloboučku s kančí štětkou, a rázuje si to po té římse, jako by se nechumelilo.

A tu již k němu z druhé strany chvátá rozohněná holka jako poupě, aby mu přímo na té krkolomné stezce skočila v náruč. Tenhle obraz mívali v kdejaké horské chalupě, stejně jako naši pradědové ve vnitrozemí prosazovali do vybavení domácnosti výjev Hus před koncilem kostnickým, případně Havlíček se loučí s rodinou před odchodem do vyhnanství.

„Víte, kdo byl ten fešák?“ zeptal se jednou večer hostinský.

„Prý to byl zdejší legendární pytlák.“ A vyslovil to s takovou mírou úcty, s jakou se někteří kupodivu dodnes vyjadřují o miliardářích, co se v hodině dvanácté zapomněli v některém z daňových rájů a nenašli už cestu zpátky. Takže pytlák… Ten křepký pytlák mi vytanul před očima, když jsem si přečetla, jak teď spolu s ochranáři a ekology můžeme online sledovat pohyb tří rysů, šedesáti jelenů a stovky srnců šumavskou divočinou na obou stranách hranice s Bavorskem. Je to součást výzkumu, který se tu provádí společně s Němci. Všechna ta zvířata mají telemetrické obojky, a jak tak bloumají a běhají divočinou, dá se podle náklonu obojku poznat, co které z nich právě dělá.

Jestli je aktivní, nebo spí. Na webu si také můžeme přečíst, co před časem podle podobného měření dělali rys Milan, laň Michaela, jelen Florian a další. Zjistíme mimo jiné, že srna Helga nepřežila zimu. Že se její dceři Hedwig po nějaké době rozbila vysílačka, takže nevíme, co se s ní pak stalo. A rysu Milanovi že trvalo jedenáct dní, než v hloubce hvozdů mezi skalami sežral celou svoji kořist a vyrazil dál. Nevím, k čemu nám to může být, ale člověku to nedá, aby se nepodíval. Proč právě rysi, srnci a jeleni? Protože jsou to šelmy a jejich případná kořist.

Je to vlastně tak trochu, jako byste oobojkovali skiny a anarchisty a pak sledovali jejich pohyby, střety a ztráty. Zvířata můžete sledovat s přesností na patnáct metrů, a to mi vážně dělá starost. Nemohou si je takhle vystopovat pytláci? Prý se údaje trochu zkreslují, abychom pytláky zmátli. Ale dají se zmást? Cítím, že by se mi to celé snášelo radostněji, kdybych měla jistotu, že kdesi v pohodě sedí u obrazovek pár rysů, něco jelenů a srnců, online si mapují pohyb pytláků a pobaveně sledují, jak se ti gangsteři navzájem masakrují v boji o teritoria. Jak ale pytlákům nenápadně nasadit obojky, to vážně nevím. Jak nemyslet na malíře Josefa Ladu? Ten by si s tímhle tématem jistě pěkně poradil.