Rys vběhl do cesty řidiči autobusu

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání


Rys vběhl do cesty řidiči autobusu
Author Václav Janouš
Date 2007-03-30
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumavské Hostice - Dvaapadesátilety ridic linkového autobusu Emil Jirousek jel ve středu brzy ráno jako už mnohokrát po silnici z Vimperka do Šumavských Hostic. Zhruba v polovině cesty se lekl, ozvala se rána a na silnici zůstal ležet mrtvy samec rysa ostrovida.

Bylo patnáct minut po čtvrtě hodine ranni. ještě byla tma. Najednou z leve strany vybehlo zvíře. Lekl jsem se, ale nežazmatkoval a nestrhl řízení. Padla rána a zvíře odletelo od hrany předků a leveho boku. Nikdy jsem v těchto místech rysa neviděl, vypravi Jirousek, který řídil prázdny autobus bez lidi.

Zastavil a šel se podívat. Na silnici lezel mrtvy rys ostrovid sestnactikilovy dvoulety samec. Zavolal proto ochranare šumavského parku a policisty. Ridic nestacil vůbec zareagovat a rysa srazil, poznamenala prachaticka policejni mluvčí Radka Sovova.

Srazene zvíře budou zkoumat odborníci

Podle ekologických aktivistů z Hnutí DUHA, kteří se snaží rysy na Šumavě chránit, je obrovskou nahodou, že ridic autobusu zvíře srazil. Rys ostrovid samozřejmě nežije jen v parku, ale v celé chráněné krajinné oblasti. Dnes je v šumavském parku zhruba tricitka rysu, v celých jihozápadních Čechách pak zhruba sedmdesat, odhadl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Nejcasteji rysi umírají rukou pytlaku, kteří je strili. Rysi se bezne pohybuji i v okolí Vimperka, protože sestoupi z Boubína, kde je jejich přirozené teritorium. Samozřejmě nas udalost mrzi, ale neda se s tím už nic dělat. Rys nyní poslouzi vědeckým ucelum a budou jej odborníci zkoumat třeba z hlediska genetiky a parazitologie, řekl mluvčí parku Radovan Holub.